Нови Сад, 6. новембар – Данас је у Новом Саду свечано отворена дводневна конференција „Независност и самосталност омбудсмана" у организацији Покрајинског обмудсмана у сарадњи са Комесаром за људска права Савета Европе, остварена уз финансијску помоћ Владе Републике Немачке, као и Мисије ОЕБС у Србији. На свечаном отварању присутнима су се обратили др Петар Теофиловић, покрајински омбудсман у име домаћина и организатора, Шандор Егереши, председник Скупштине АПВ, заменик директора канцеларије Комесара за људска права Савета Европе Маркус Јегер, шеф Мисије ОЕБС-а у Републици Србији Амбасадор Ханс Ола Урстад и др Тамаш Корхец, покрајински секретар за управу, прописе и националне мањине у име Извршног већа Војводине.
Поздрављајући присутне, др Теофиловић је нагласио како је број институција учесница на овој конференцији завидан и у односу на сличне догађаје у другим европским земљама. На конференцији учествују представници 25 институција омбудсмана из земље и иностранства, укључујући и омбудсмана Европске Уније, као и међународних асоцијација омбудсмана. Изузетно интересовање за ову конференцију и велики број гостију из институција, домаћих и међународних организација које се баве људским правима такође сведочи о актуелности ове теме.
Амбасадор Урстад је навео да је омбудсман млада институција у Србији којој се мора гарантовати независност, а у земљи се мора развијати култура заштите самих институција које се баве људским правима. У том контексту нарочито је важан рад на омогућавању изградње интегритета институције омбудсмана.
Маркус Јегер сматра да је тема конференције заправо врућ кромпир за све заштитнике људских права, без обзира из чијих редова долазе: реч је о правој теми на правом месту и о којој се мора причати. За Војводину је важно да има и свог покрајинског омбудсмана, што само сведочи о томе да покрајина посебно придаје значаја овој институцији у контексту својих културолошко-језичких и демографских особености. Ова чињеница заузврат значи обезбеђивање вишег степена заштите и унапређења људских права на њеној територији.
Шандор Егереши је истакао да је као председник Скупштине АПВ поносан на њену одлуку о успостављању прве институције омбудсмана у овој регији, која промовише начела правичности, независности и законитости. Придруживање Европи захтева постојање овакве једне институције у Војводини, а постојање омбудсмана нам помаже да заједнички одлучујемо о виталним интересима грађана Војводине, нарочито о њиховој правној сигурности и безбедности. У новом предлогу Статута АПВ је овој институцији такође посвећен један део који за циљ има њено оснаживање на путу независности.
Покрајински секретар за управу, прописе и националне мањине др Тамаш Корхец сматра да је битно развијати механизме путем којих би се јачала и у пракси остваривала независност омбудсмана јер је то суштински важна одлика ове институције. Независност институције се огледа у многим аспектима њеног рада и функционисања: од самог поступка избора омбудсмана, преко формирања стручне службе, буџетске самосталности и извесност финанасирања, имунитета на разне врсте притисака, што све доприности повећању степена владавине права у Војводини и Србији. У случају Покрајинског омбдусмана, који се бира двотрећинском већином свих посланика Скупштине АПВ, значајно је истаћи да је то највећа квалификована већина за избор било кога у нашој земљи.
Конференција „Независност и самосталност омбудсмана" је четврта међународна конференција у организацији Покрајинског омбудсмана у последње три године. Циљ конференције је да омогући дискусију, размену искустава и развој професионалне платформе у раду и деловању за све институције омбудсмана на међународном, наддржавном, државном, регионалном и локалном нивоу.
Излагачи на конференцији долазе из институција омбудсмана, међународних организација које се баве њиховим радом, те високошколских институција из укупно шеснаест европских земаља, док учесници долазе из укупно двадесет земаља и региона (Француске, Италије, Аустрије, Словачке, Грчке, Мађарске, Каталоније, Словеније, Румуније, Шведске, Велике Британије, Естоније, Македоније, Хрватске, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Албаније, Републике Српске, Србије и Војводине).
/ Нови Сад, четвртак, 06.11.2008