Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, четвртак, 06.11.2008

Међународна конференција ”Независност и самосталност омбудсмана”

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 6. новембар – Данас је у Новом Саду свечано отворена дводневна конференција „Независност и самосталност омбудсмана" у организацији Покрајинског обмудсмана у сарадњи са Комесаром за људска права Савета Европе, остварена уз финансијску помоћ Владе Републике Немачке, као и Мисије ОЕБС у Србији.   На свечаном отварању присутнима су се обратили др Петар Теофиловић, покрајински омбудсман у име домаћина и организатора, Шандор Егереши, председник Скупштине АПВ, заменик директора канцеларије Комесара за људска права Савета Европе Маркус Јегер, шеф Мисије ОЕБС-а у Републици Србији Амбасадор Ханс Ола Урстад и др Тамаш Корхец, покрајински секретар за управу, прописе и националне мањине у име Извршног већа Војводине.
 Поздрављајући присутне, др Теофиловић је нагласио како је број институција учесница на овој конференцији завидан и у односу на сличне догађаје у другим европским земљама. На конференцији учествују представници 25 институција омбудсмана из земље и иностранства, укључујући и омбудсмана Европске Уније, као и међународних асоцијација омбудсмана. Изузетно интересовање за ову конференцију и велики број гостију из институција, домаћих и међународних организација које се баве људским правима такође сведочи о актуелности ове теме.
 Амбасадор Урстад је навео да је омбудсман млада институција у Србији којој се мора гарантовати независност, а у земљи се мора развијати култура заштите самих институција које се баве људским правима. У том контексту нарочито је важан рад на омогућавању изградње интегритета институције омбудсмана.
 Маркус Јегер сматра да је тема конференције заправо врућ кромпир за све заштитнике људских права, без обзира из чијих редова долазе: реч је о правој теми на правом месту и о којој се мора причати. За Војводину је важно да има и свог покрајинског омбудсмана, што само сведочи о томе да покрајина посебно придаје значаја овој институцији у контексту својих културолошко-језичких и демографских особености. Ова чињеница заузврат значи обезбеђивање вишег степена заштите и унапређења људских права на њеној територији.
 Шандор Егереши је истакао да је као председник Скупштине АПВ поносан на њену одлуку о успостављању прве институције омбудсмана у овој регији, која промовише начела правичности, независности и законитости. Придруживање Европи захтева постојање овакве једне институције у Војводини, а постојање омбудсмана нам помаже да заједнички одлучујемо о виталним интересима грађана Војводине, нарочито о њиховој правној сигурности и безбедности. У новом предлогу Статута АПВ је овој институцији такође посвећен један део који за циљ има њено оснаживање на путу независности.
 Покрајински секретар за управу, прописе и националне мањине др Тамаш Корхец сматра да је битно развијати механизме путем којих би се јачала и у пракси остваривала независност омбудсмана јер је то суштински важна одлика ове институције. Независност институције се огледа у многим аспектима њеног рада и функционисања: од самог поступка избора омбудсмана, преко формирања стручне службе, буџетске самосталности и извесност финанасирања, имунитета на разне врсте притисака, што све доприности повећању степена владавине права у Војводини и Србији. У случају Покрајинског омбдусмана, који се бира двотрећинском већином свих посланика Скупштине АПВ, значајно је истаћи да је то највећа квалификована већина за избор било кога у нашој земљи.
 Конференција „Независност и самосталност омбудсмана" је четврта међународна конференција у организацији Покрајинског омбудсмана у последње три године. Циљ конференције је да омогући дискусију, размену искустава и развој професионалне платформе у раду и деловању за све институције омбудсмана на међународном, наддржавном, државном, регионалном и локалном нивоу.
 Излагачи на конференцији долазе из институција омбудсмана, међународних организација које се баве њиховим радом, те високошколских институција из укупно шеснаест европских земаља, док учесници долазе из укупно двадесет земаља и региона (Француске, Италије, Аустрије, Словачке, Грчке, Мађарске, Каталоније, Словеније, Румуније, Шведске, Велике Британије, Естоније, Македоније, Хрватске, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Албаније, Републике Српске, Србије и Војводине).
 

fixed-img