Нови Сад, 3. април – У Скупштни АП Војводине одржан је међународни скуп хирурга, гинеколога и онколога, у организацији Хирушке и Гинеколошко-Акушерске секције ДЛВ/СЛД, са заједичком темом "Рана детекција малигних тумора." Потпредседница Скупштине АПВ доц. др Бранислава Берић истакла је да је стање нашег здраства врло тешко, а да је пацијената са малигнитетом нажалост све више, скоро да се може рећи да се ради о епидемији. Истакла је да је добро што наши лекари прате развој нове технологије и увођење нових модификационих захвата, као и развијање програма ране селекције карцинома. – Овај скуп, који је окупио велики број лекара из наше земље и иностранства, још једна је прилика да се размене знања и искуства. Скупштина АПВ у свом раду подржава овакву врсту научно-стручних скупова и активности и наставиће да учествује у њиховој реализацији, казала је доц. др Берић.
Покрајински секретар за здраство др Атила Ченгери представио је примену скрининг програма у Војводини, који се базира на Националном програму за скрининг и Националном програму Србије у борби против рака. Како је истако др Ченгери, циљеви свих тих програма су смањење смртности од карцинома, а посебан је да се у наредних десет година смањи смртност од карцинома дебелог црева за 10 посто, тако што ће се обухватити минимум 50 посто особа за тестирање, односно 70 посто особа из ризичних група. Подизање свести о значају редовних прегледа, успостављање система прикупљања и анализе података, контрола квалитета програма и укључивање органа локалне самоуправе у спровођењу скрининга, ажурирање регистра за малигне туморе АПВ су пратећи елементи примене овог програма. Едукација здравствених радника, као и просвећивање становништва о значају редовних прегледа олакшава борбу против ове опаке болести истако је др Ченгери. Он је навео институције које су укључене у програме скринига међу којим су Институт за онкологију у Сремској Каменици, Институт за јавно здравље Војводине, Клинички центар Војводине, као и 9 болница. Од 40 домова здравља у АПВ 19 има мамомате, а 9 болница мамографе. Др Ченгери изнео је и податак да је највише ових апарата, чак 14 , купљено је прошле године.
Циљна група за скрининг карцинома дојке су жене у доби од 45-69 година, за рак материце од 25-69 година, док у групу за скрининг дебелог црева се убрајају мушкарци и жене у доби од 50-70 година. Додатне трошкове здраствених установа у спровођењу ових активности покрива Републички завод за здраствено осигурање, а обухваћене су и особе које немају социјално осигурање. Национални програм за превенцију рака дојке, грлића материце и дебелог црева је добар основ за покретање скрининг програма у Војводини, оценио је др Ченгери уз констатацију да су потребна даља улагања за апарате за мамографију у домовима здравља или набавку покретног мамографа и едукација здраствених радника у циљу поспешивања спровођења програма. Проблеми су у финансирању скрининг програма у Војводини, јер Секретаријат нема довољно средства, а у Републичком заводу за здраствено осигурање, односно Министраству здравља буџетом нису предвиђена средства за ове намене, казао је др Ченгери. Обесхрабрујуће је, према његовим речима и то што је најављено да ће се смањити средства за здравство за ову годину, а то потврђује и податак да је за скрининг програме за целу Републику предвиђено 602 милона динара.
/ Нови Сад, петак, 03.04.2009
Међународни скуп хирушке и гинеколошко-акушерске секције ДЛВ/СЛД
