Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, среда, 17.09.2008

Министар Ђелић и проф. др Петровић посетили Матицу српску

Читај ми

Читај ми
AA

  Нови Сад, 17. септембар – Потпредседник републичке Владе и министар науке и технолошког развоја Божидар Ђелић и покрајински секретар за науку и технолошки развој проф. др Драгољуб Петровић посетили су данас Матицу српску и са председником др Чедомиром Поповом, потписали уговор о финансирању обнове кровне конструкције на здању Матице у Новом Саду. Уговор вредан 42 милиона динара предвиђа комплетну реконструкцију крова на згради, у коју се Матица уселила  1928. године. Укупне трошкове обнове крова поделиће, у износу од по 21 милион динара, републичко министарство за науку и технолошки развој и покрајинско Извршног веће, односно Покрајински секретаријат за науку и технолошки развој.    – Мало је у нашој земљи културних институција које се могу похвалити континуитетом какав има Матица српска. Стога се јачањем вредности које су у темељу Матице и традиције њеног образовног и научног рада, потврђујемо као нација, и боримо не само за своје садашње место међу другим народима, него обезбеђујемо сопствену будућност и нови континуитет. Јачање духовних вредности и промоција знања, спој традиције и савремене науке, спој већ постигнутих резултата и промоција њиховог модерног технолошког израза у дигиталном облику, повећаће наше присуство и нашу улогу у свету. Јачањем културних институција и дотупношћу наших духовних производа, који морају бити што присутнији и окренути публици и свима заинтересованима, ма где они били, јачамо сопствену позицију међу другим земљама и народима. Наши научници и наше знање су наши најважнији ресурси – рекао је Божидар Ђелић.

 – Данас смо се одговорили да је ово само почетак, и да ћемо и у будуће, од градског нивоа, преко покрајине до републичке владе, заједнички трудити да обезбедимо што боље услове за рад овако значајних институција, а уговор о поправци крова је само први, мада итекако важан, корак. Разговарали смо и о потреби дигитализације свега онога што Матица српска нуди, како би наше знање и наслеђе били присутни и доступни. Морамо нашу богату традицију пренети у XXИ век и у савременом он-лине формату, доступном увек и свуда. Такође је потребно постићи, у сарадњи са министарством културе, договор о доношењу закона о раду Матице, што би јој донело сигурност и у раду и финансирању, као и у одржавању неопходних инфраструктурних објеката. Сигурни смо да ће побољшавању стабилности рада институција у култури помоћи и усвајање закона којим ће поново бити регулисана институција задужбинарства, филантропског рада и донација нашим институцијама, што је био један од основних извора финансија наших установа културе, посебно у некадашњој Србији. Такође ћемо размотрити план рада и приоритете Матице за период од 2009 до 2012. године, како би заједнички утврдили могућности за најрационалније и најефикасније финансирање рада на њеним вишегодишњим научним или издавачким пројектима – рекао је министар за науку и технолошки развој, Божидар Ђелић.
  Председник Матице др Чедомир Попов истакао је да је ова институција, основана пре 180 година, пре свега национална установа, дубоко везана и уткана у традицију српског народа. па је њен рад, било да су у питању наука, образовање или издавачка делатност, увек усмерен не само ка очувању и презентацији нашег културног, научног, језичког или уметничкогнаслеђа, него и окренут будућности и истраживачким пројектима који су од најширег значаја, било да се ради о енцикопедијским издањима, речницима или објављивању нових свезака "Летописа Матице српске" који је најстарији активни часопис у Европи. Стабилност финансирања и адкватни простор за научни рад, изложбе или чување рукописне и штампане речи, су уз ангажовање наших најеминентнијих али и младих научника и истраживача, основ за успешан рад у будућности и зато се веома радујемо предстојећеој реконструкцији крова, који је претио да угрози све оно што Матица чува, зна, излаже или објављује – рекао је др Попов. 
  Покрајински секретар за науку и технолошки развој проф. др Драгослав Петровић рекао је да је Матица српска, са једне стране, јединствени спој научног, истраживачког, образовног и репрезентативног стваралаштва и рада, а са друге  темељна институција и чувар наше културне и научне традиције. 
  – Матица српска је неоспорно једна од најугледнијих институција нашег народа, у просвети, науци па и у презентовању наше културе, нашег културног, историјског, језичког и уметничког наслеђа. Она представља споменик стваралаштву, ангажованом стваралаштву у многим областима савременог  духовног живота и рада у интересу наше државе. Матица већ има јединствену базу података о нашим научницима и њиховим цитираним радовима, савремени информатички систем, многоструке међународне везе ии  литературу, па је неопходно заједнички, од града Новог Сада, покрајине Војводине и Републике Србије, обезбедити услове за нови, квалитативни скок у њеном раду, још успешније деловање не само у ширину, новим пројектима већ и "по дубини" у овим областима у којима су већ постигнути успеси- рекао је покрајински секретар за науку и технолошки развој проф. др Драгољуб Петровић.   Минстар Ђелић и делегација министарства науке и технолошког развоја посетили су и "Институт за низијско шумарство и животну средину" у Новом Саду, где су се упознали са радом и плановима ове успешне научне институције, која ради у оквиру новосадског Универзитета. 

fixed-img