/ Нови Сад, уторак, 13.11.2007

Министар одбране Шутановац и председник ИВВ Пајтић о сарадњи на побољшању положаја ВС

Нови Сад, 13.новембар  – Министар одбране у ВладиСрбије Драган Шутановац посетио је данас Извршно Веће Војводине, где јеразговарао са председником Извршног већа Војводине мр Бојаном Пајтићем и обишаокасарне Војске Србије "Јанко Чмелик" у Петроварадину и"Југовићево" у Новом Саду.Потпуковник ВС  Радивој Паравиња, као командант касарне"Југовићево" предао је рапорт министру Шутановцу и упознао министраса активностима и проблемима припадника ВС у овој касарни. Гостима су извиђачи- припадници ВС демонстритали антитерористичку вежбу, деловање ПВО и радарскооткривање и посматрање летилица.Обраћајући се новинарима,који су пратили данашњи програм министра у Извршном већу Војводине и касарнама у Новом Саду, ДраганШутановац је изјавио да су у Извршном већу Војводине вођени озбиљни разговорио више важних и актуелних  тема.Заједнички је констатовано да постоји низ капацитета Војске Србије који сеналазе у Војводини, као и интерес органа Војводине да саучествује у развојуВојске Србије.- У Војводини се налазедве бригаде – у Новом Саду и Панчеву и обе су на високом борбеном нивоу,односно задовољавају критеријуме који су неопходни за стање безбедности уовом региону. Разговарали смо о и тзв. "трећој мисији" ВС – односно опружању помоћи цивилном становништву у спасавању људи и материјалних добарау случају елементарних непогода. Она је већ остварена у претходном периоду кадаје у одбрану од поплава било укључено више од 12 хиљада припадника Војске,рекао је Шутановац и најавио да ће ВС из буџета издвојити средства за набавкуопреме која ће ићи и у бригаде на територији Војводине.
– Такође, из НИП-а се очекују одређена средства за ремонт летилица,које се могу користити и у цивилне и у војне сврхе. У ВС,  у НИП-у и Извршном већу Војводине постојиинтересовање и за конверзију аеродрома у Батајници и заједнички ће се радитина реализацији овог пројекта.Министар Шутановац јеизјавио да се разговарало  и о  непокретностима ВС које она више не користи,са идејом да се оне "ставе у службу" Извршног већа Војводине илокалних самоуправа. Посебна тема о којој серазговарало, а која ће претходно бити разрађена на експертском нивоу јестемогућност коришћења "војног здравства". Војно-медицински центар уНовом Саду има капацитете које може да понуди и цивилном становништву, а премаречима председника ИВВ Бојана Пајтића, Војводина је заинтересована да се уредии та могућност.Председник Пајтић поновиоје  да ИВВ има одличну сарадњу са ВС,која се заснива на искуству из прошле и претпрошле године, кад су Војводинипретили високи водостаји њених река.- Док су у Чешкој,Мађарској и Немачкој градови пливали, "Воде Војводине" и ВС су успелида  одбране Војводину. Ниједан километарбрањеног подручја, ни једно село нити град није био поплављен, сем ЈашеТомића и околине, за шта нисмо били одговорни, рекао је Пајтић и најавио да ћесе овај вид сарадње у будућности унапређивати.Он је додао да ВС имакапацитете са великим привредним значајем, као што је ВУ"Карађорђево" чије ловиште је веома значајни за развој туризма уВојводини и додао да се разговарало и о адаптацији војних аеродрома које Војскавише не користи  у цивилне сврхе, посебноо аеродрому у Сомбору.У данашњој посети НовомСаду, са министром Шутановцем били су и генерал Милетић, заменик начелникаГенералштаба ВС и генерал Трипковић, командант Копнене војске.