/ Нови Сад, понедељак, 14.05.2007

Могућности за сарадњу између АПВ и италијанске регије Фриули-Венеција-чулија

Нови Сад, 14.мај – Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство ипредставници италијанске покрајине Фриули Венецеија чулија, на 74. Међународномпољопривредном сајму, организовали су одржавање конференције “Пољопривреднисистеми Фриули Венеције чулије – позитивна искуства и могућности за сарадњу&рдqуо;.Према речима покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарстваДанијела Петровића, Војводина и Фриули Венеција чулија успоставиле су добруинституционалну сарадњу, а у узајамном интересу је да се ова сарадња проширии на друге области, пре свега привреду, пољопривреду и заштиту животнесредине.- Желели смо да, на конференцији, партнери из Италијепрезентују нашим предузетницима привредне потенцијале и аграрну политику усвојој регији – истакао је Данијел Петровић. – Пре тога, делегација Покрајинскевладе, на пољопривредном сајму који је одржан у јануару у Фриули Венецеијачулији, представила је аграрне потенцијеле Војводине.Према речима Енза Марсилиа, регионалног секретар запољопривредне, природне и шумске ресурсе и планине, развој пољопривреде упокрајини Фриули Венецеија чулијиа у складу је са европском политикомразвоја.  Технолошки развој и применаиновација у пољопривреди, побољшање квалитета производње у целини,претпоставке су на којима се базира наша аграрна политика, објаснио је ЕнзоМарсилио. Он је истакао да је италијанска покрајина своје прописе у областипољопривреде ускладила са регулативом коју прописује Европска унија запобољшање квалитета и сертификацију производа и заштиту животне средине иуправљање пољопривредним газдинством.- За аграрни развој једне регије неопходна је и адекватноизграђена инфраструктурна мреже, попут система за наводњавање,  а посебно је значајна перманента едукацијапољопривредика – рекао је Марсилио.