/ Нови Сад, понедељак, 07.05.2007

Мр Бојан Пајтић отворио савремен погон за прераду пилећег меса у Пландишту

Пландиште/Нови Сад, 7. мај – Председник Извршног већа Војводине мрБојан Пајтић и покрајински секретар за науку и технолошки развој проф. дрДрагослав Петровић данас су у Пландишту свечано пустили у рад нови погон запрераду пилећег и гушчијег меса "Планима маx-миx" у оквирукорпорације "Фисх цорп 2000" из Београда.Ради се о једном од погона са новом технологијом који је суфинансиран изпокрајинског буџета. Вредност пројекта износи 31 милион динара. Од овогизноса, 15 милиона динара је обезбедило Извршно веће Војводине, односноПокрајински секретаријат за науку и технолошки развој. Након обиласка фабрике исимболичног пуштања машине за финалну обраду сухомеснатих прерађевина одпилећег меса, војвођански премијер мр Бојан Пајтић је нагласио да су средствауложена у "Планиму маx-мих" испунила два циља Извршног већаВојводине, а то је отварање нових радних места и допринос развитку неразвијенеопштине као што је Пландиште. У новом погону запослило се 48 радника, још 120преко кооперације, односно узгоја пилића за овај кланични погон и још 300радних места кроз сарадњу са предузећима са којима фабрика има пословнеспоразуме.  – Прошле године, са скромнимбуџетским средствима, у оквиру пројекта изградње 11 погона са новомтехнологијом посао је добило око три хиљдаде незапослених лица. Ове годиненастављамо са овим пројектом – рекао је Пајтић. Планирамо да кроз њега реализујемовише од 800 милиона динара, које ћемо уложити у модерне погоне, са технологијомпо европским стандардима и тако обезбедимо услове за запошљавање осам додесет хиљада људи.Покрајински секретар за науку итехнолошки развој проф. др Драгослав Петровић је рекао да је до сада на јавнипозив овог пројекта  кандидовано 60-такнових пројеката и да је већ осам одобрено. Приликом одлучивања посебно севодило рачуна о овом делу Баната, тако да ће се један број погона изградити уопштинама Сечањ, Пландиште, Житиште и Алибунар. Такође, веома је важно што сепогони граде по европским стандардима, чиме се стварају услови који омогућавајуизвоз ових производа на тржиште ЕУ. Директор  "Фисхцорпа 2000"  Мирослав Томашевић јерекао да је улагањем у изградњу погона за прераду живинског и гушчијег месаПокрајинска влада у многоме допринела да Пландиште добије шансу да изађе изкруга неразвијених општина. Госте је, такође, информисао о амбициознимразвојним плановима, као што је сопствени узгој живине и посебно гусака ипатака. Наиме, у фабрику је стигла понуда из Француске за гушчјом џигерицом,на чему се и базирају даљи планови за развитак фабрике.