/ , уторак, 29.05.2007

Мр Бојан Пајтић присуствовао свечаности ”Дани поља стрних жита” на Римским шанчевима

НовиСад, 29. мај – Председник Извршног већа АП Војводине мр Бојан Пајтић присуствовао је традиционалнојсвечаности «Дани поља стрних жита» у Заводу за стрна жита на Римскимшанчевима. Поред председника мр Пајтића, свечаности су присуствовали директорИнститута за ратарство и повртарство у Новом Саду др Петар Секулић, државнисекретар за пољопривреду из Републичког министарства за пољопривреду ДанилоГолубовић, аташе за пољопривреду из америчке амбасаде у Београду Хасан Ахмед, стручњации научни радници из наше земље и иностранства.
Председник мр Пајтић нагласио је да јеПокрајинска влада много учинила за војвођанске пољопривреднике у протеклимгодинама, а да ће ове и следеће године још много тога учинити. Мр Пајтић је подсетиода је преко милијарду динара уложено у пољопривреду – преко ДТД-а и Фонда закапитална улагања. – Потребно је променити свест војвођанског паора,како би уложио капитал у савремену опрему и системе за наводњавање јер сесвега три посто војвођанских поља наводњава, што је врло мало. Механизацијаје стара од 25 до 30 година. Зато је Војвођанска влада, преко Фонда за развој,Гаранцијског фонда, Фонда за развој пољопривреде, омогућила пољопривредницимадобре кредитне линије, а Републичка влада ће ове године издвојити 100 евра похектару обрадиве површине – рекао је мр Бојан Пајтић. Наш паор не може да се такмичи са паорима издругих земаља, али је држава зато ту да стане уз њега и да му помогне, упозориоје мр Пајтић. Он је рекао да је пшеница биљка чија ће важност бити већа убудућности и зато је треба што више сејати, као стратешки прехрамбени производ.У Војводини је засејано 290 хиљада хектара пшеницом, а могло би бити многовише, па пшеницу не треба да запостављамо јер је Војводина житница Србије, амогла би да буде житница Европе. Директор Петар Секулић је гостима објаснио да запослениу  новосадском Институту за ратарство иповртарство желе да њихова установа постане светски научни институт. Занеколико дана жетва почиње, а Институт је обезбедио довољно семена стрнихжита – сортних хибрида.