/ Шид, четвртак, 08.11.2007

Мр Пајтић: Заинтересовати инвеститоре за обновљиву енергију

НовиСад, 8. новембар – Председник Извршног већа АП Војводине мр Бојан Пајтић, уМастер центру Новосадског сајма, отворио је дводневни округли сто под називом &рдqуо;Новии обновљиви извори енергије и енергетска ефикасност као предуслов одрживогразвоја АП Војводине&рдqуо;. Семинар се одржава у оквиру Међународног сајмаенергетике, електронике и телекомуникација. Организатор је Покрајинскисекретаријат за енергетику и минералне сировине.
Поздрављајући бројне учеснике семинара какоиз Војводине и Србије, тако и стручњаке из Хрватске, Словеније, Босне иХерцеговине и Македоније, председник мр Пајтић је рекао да ће за једну деценијудоћи до енергетске кризе уколико се на пољу обновљивих извора енергије нештоконкретно не предузме. Војводина, као регија, нагласио је мр Бојан Пајтић, нијеурадила све што би могла, али смо за сада отворили фабрику биодизела у Шиду, аможемо још много више тога да урадимо, јер морамо да отворимо вратазаинтересованим страним инвеститорима. – Покрајински секретаријат за енергетику иминералне сировине жели да унапреди ову област, али од вас стручњака зависиколико ће се далеко стићи у реализацији бројних пројеката који би требало да сеураде – рекао је мр Пајтић. – Примера ради, у Војводини се на једном хектаруземље, након жетве, спали стрњика од које може да се добије енергије као од тонемазута. Ми радимо супротно јер спаљивањем уништавамо животну средину и бацамоенергију у ветар. У нашој покрајини има око 70 геотермалних извора, а реалнокористимо десетак, што значи да морамо да предузмемо озбиљне кораке да решевамопроблеме од којих зависе страна улагања. Задатак покрајинских секретаријата заенерегетику, минералне сировине односно за заштиту животне средине је даанимирају потенцијалне инвеститоре, што ће Војвођанима донети нова радна места ибољи стандард живота-рекао је на крају председник Пајтић.