Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, уторак, 09.12.2008

Најављен округли сто ”Медији у медијској ери”

09122008_pres_ms

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 9. децембар – Покрајински секретаријат за информације, у сарадњи са Медијским едукативним центром, Европском организацијом за заштиту интереса гледалаца, Европском саветодавном групом младих и Међународним самитом медија за младе, 11. децембра, организује међународни округли сто под називом „Медији у медијској ери". Округли сто су на конференцији за медије најавили потпредседница Извршног већа Војводине и покрајинска секретарка за информације Ана Томанова Маканова и председник Медијског едукативног центра Миомир Рајчевић. – Округли сто, у чијем раду ће учествовати гости из десет европских земаља, као и представници војвођанских медија, даће допринос развоју једне области која код нас још увек није довољно позната, а то је заштитита интереса гледалаца, слушалаца и читалаца. С друге стране биће речи о још једној веома важној теми, а то је активно укључивање младих у медијске процесе, а добићемо и одговоре о томе како млади у транзицији виде процес демократизације друштва – рекла је Ана Томанова Маканова. Говорећи о политици на плану унапређења стања у медијској сфери у  Војводини, Ана Томанова Маканова је истакла да ће Секретаријат за информације утврдити тачна правила игре када је реч о конкусрима, који се односе на помоћ и суфинасирење програмских садржаја писаних и електронских медија.
– У јануару припремамо јавну расправу на ту тему, како бисмо директно укључили све заинтересоване и медије и новинаре, како бисмо утврдили критеријуме и правила игре, односно како бисмо сви знали шта треба да пишемо – рекла је Ана Томанова Маканова. – Свима нам је циљ да изгарадимо савремене медије, који су спремни на изазове 21. века, да понудимо програмске садржаје грађанима Војводине који задовољавају њихове потребе у медијској сфери. Време је да медији преузму своју улогу и да стварно буду покретачи развоја грађанског и демократског друштва  – рекла је Ана Томанова Маканова.
Она је додала да ће Покрајински секретаријат за информације бити на располагању медијима, организовањем едукације за менаџмент у медијима и за новинаре.
– Помоћи ћемо да новинарска струка заузме место које треба да има, да новинари поново буду у ситуацији да раде професионално и на основу кодекса своје струке. У том смислу ћемо организовати едукације, стипендираћемо кадрове и запошљавћемо приправнике у медије, наравно у сарадњи са медијима, локланим самоуправама – рекла је Ана Томанова Маканова. – У сарадњи са националним саветима националних мањина покренућемо низ заједничких акција у смислу језичког усавршавања новинара, рекла је на крају Ана Томанова Маканова и најавила де ће у Секретаријату за информације бити формиран Сектор за медије, као и да ће бити расписан конкурс за три приправника на језицима који су у службеној употреби – мађарском, словачком и румунском, како би се формирао квалитетан тим који ће моћи на терену да прати ситуацију у медјима. Председник Медијског едукативног центра Миомир Рајчевић изразио је задовољство што је Извршно веће Војводине показало заинтересованост за рад са младима на пољу медија, медијске едукације и медијског описмењавања.
– Медијско описмењавање је велики пројекат, који се реализује у земљама Европске уније, које покушавају да уведу медијску едукацију и медијско описмењавање на све нивое школовања, као основну алатку за изражавање деце и младе генерације – рекао је Миомир Рајчевић. – Медијско описмењавање значи читање, стварање, и разумевање медија. Данас сваки човек, који жели да буде писмен, мора да буде медијски писмен, што значи да није довољно да буде пасиван потрошач медијских прозвода, већ мора да уме да их прочита, направи и да их разуме. Због тога ми желимо да створимо младу генерацију која ће умети да размеме медије, која ће бити интерактивна са медијима и која ће умети да узме своје демократско парче медијског простора који јој савакако припада.
Миомир Рајчевић је нагласио да медији морају да схвате да имају своје кориснике и да морају да воде рачуна о њиховим интересима. Такође, просветни систем мора да схвати да едукација више не може да се ради без медија.
– Потрошачи треба да схвате да више нема искључених, и да захваљујући новим технологијама свако може да учествује у стварању медија, да шаље своје информације и да има право то да ради. Ми желимо да лолакни медији и јавни сервис поштују права гледалаца да се у ове процесе укључе  – рекао је Рајчевић.
Он је најавио да ће сутра, на дан прославе 60 година од усвајања Повеље о људским правима Уједињених нација,  у Бечеју бити одржана радионица на којој ће бити представљен заједнички пројекат деце из Војводне и Берлина „Европски дечји радио мост".

fixed-img