/ Нови Сад, петак, 18.05.2007

Најављена ”Радионица за медије у Војводини”

Нови Сад, 18. мај – У оквиру пројекта“Еврорегионални информациони центар&рдqуо; (ЕРИЦ), од 21. до 25. маја, одржаће се “Радионицаза медије у Војводини&рдqуо;. Један од најзначајнијихдогађаја током вишедневне радионице биће јавна расправа о етици у новинарству(“Етика новинарства&рдqуо;). Расправа ће бити одржана у Скупштини Војводине, учетвртак, 24. маја. Одржавање радионице, на данашњој конференцији за новинаре,најавили су в.д директора Фонда за развој непрофитног сектора Ана Сегедински,менаџер пројекта ЕРИЦ Роланд Кокаи, спољњи сарадник на пројекту ЗоранЈовановић и уредник Радија 021 и учесник јавне расправе Милан Срдић.-И насиље над новинарима показује колико су медији битни у креирању једногдруштва. Прошлегодине у свету је више од 150 новинара изгубило живот на дужности. Велики бројновинара је повређен, ухапшен, злостављан, или отет. У демократији медијиимају задатак да обавештавају грађане о питањима и догађајима који су важни зајавност. Случајеви малтретирања и застрашивања новинара могу да доведу доаутоцензуре, из страха новинара да држава није у стању да их заштити – реклаје Ана Сегедински.Она је упозорила да код нас, на једној страни, постојиодговорно, истраживачко новинарство чији су протагонисти често у животнојопасности, а на другој страни, имамо неодговорно и сензационалистичконовинарство, у функцији тренутног догађаја и подизања тиража, слушаности игледаности медија. Због тога ће на јавној расправи “Етика новинарства&рдqуо; посебанакценат бити стављен на моралну одговорност новинара и поштовање новинарскеетике. Биће речи о јавном интересу и објективном информисању грађана, рекла јеАна Сегедински.  Како је најављено, поред новинара из Србије, ујавној расправи учествоваће и гости из Мађарске – учесници пројекта“Еврорегионални информативни центар&рдqуо;. Роланд Кокаи, менаџер ЕРИЦ-а истакао једа се пројекат остварује уз финансијску подршку Европске уније. Кроз програмпрекограничне сарадње, заједнички га реализују Секретаријат за регионалну имеђународну Извршног већа Војводине, Јавно друштво “Дунав-Криш-Мориш-Тиса&рдqуо;,Еврорегионална агенција за развој и Регионална фондација за медије и уметност.