Нови Сад, 19. мај – Покрајинско Извршно веће ће у 2009. години, преко Покрајинског секретаријата за науку и технолошки развој, усмерити укупно 5 милиона евра за развој погона за примену нових технологија и очување радних места у оквиру овог програма, саопштио је проф др Драгослав Петровић, покрајински секретар за науку и технолошки развој, на данашњој конференцији за новинаре у Извршном већу АП Војводине.
Учесници конференције проф. др Драгослав Петровић, покрајински секретар за науку и технолошки развој, др Раде Ћирић, заменик секретара, Тома Јошанов, директор Дирекције за робне резерве Војводине и Душан Елезовић, председник Одбора Скупштине АП Војводине за сарадњу са републичким органима, представили су данас новинарима планове за наредни период у оквиру отварања нових погона за примену високих технологија и очување радних места у Војводини.
Професор др Петровић рекао је да је 4 милиона евра намењено директним инвестицијама у области нових технологија, док ће са милион евра покрајина суфинансирати очување већ отворених радних места у оквиру овог програма за примену нових технологија у АП Војводини. Ова средства удружена са приватним капиталом достићи ће цифру од 20 милиона евра. На овај начин очекује се да ће у наредне две године бити омогућено да се преброди криза у сектору нових технологија, истакао је професор Петровић. Он је нагласио да су након двогодишњег искуства у реализацији једног од најначајнијих програма Извршног већа, остварени очекивани резултати.У 43 општине у Војводини отворено је 78 погона високе технологије, где је према оствареним уговорима обезбеђено запошљавање за 23.518 радника. Укупна инвестиција која је на овај начин остварена у Војводини је 110 милиона евра, где је покрајина учествовала са 25, 6 милиона евра. На овај начин успешно су обједињени стручни потенцијали и финансијски капацитети, које су приватници били спремни да уложе у високе технологије која ће имати перспективу на европском тржишту, нагласио је професор Петровић. Милион евра Извршно веће издвојиће да се 1260 радних места у оквиру 55 новоотворених погона сервисирају тако да се у условима суженог тржишта и пада цена у многим областима обезбеди њихово одржавање. Ресорни секретар Петровић најавио је да ће сутра бити упућен јавни позив за суфинансирање очувања већ отворених радних места у оквиру програма за примену нових технологија у АП Војводини.Шансу да остваре суфинансирање до краја године имају сви новотрворени погони који су испунили услове у вези са започињањем производње, чији обим и квалитет испуњава раније утврђене захтеве, да су сви радници остварују пуно радно време, да су према извештајима одговарајућих ревизорских органа до краја уложили и своју партиципацију у нове погоне, као и да су обавезе враћања дела производа које припадају Извршном већу до сада реализоване у потпуности. Приоритет за улагање у развој нове технологије, оствариће они погони који у својој другој фази реализације грантују успешност овог пројекта и погони који су од посебног значаја за равномерни регионални развој наше покрајине.
Заменик покрајинског секретара др Раде Ћирић подсетио је на елементе поступка доделе средстава у оквиру овог програма, који ће важити и за предстојеће конкурсе за доделу најављених средстава у оквуиру развоја пројекта намењених високој технологији. Он је истакао да је највише средстава до сада уложено у Јужнобачки округ где је и по овим програмима запослен највећи број радника, преко 7000, док су Севернобанатски и Јужнобанатски региони најлошији и где имамо 1221, односно 1678 нових радних места.
Тома Јашанов, директор Дирекције за робне резерве Војводине изнео је податак да сви нови погони уредно враћају преузете обавезе. Он је подсетио да су средства за ове програме дата на пет година и да рате доспевају на годишњем нивоу. Према уговорима средства ће бити враћена до 2014. године рекао је Тома Јошанов.
Душан Елезовић, председник Одбора Скупштине АП Војводине за сарадњу са републичким органима истакао је да је овај пројекат развоја нових технологија у нашој покрајини превазилази покрајински ниво и представља један од најзначајнијих пројекат који се тренутно реализује на нивоу целе Републике Србије. У прилог томе говоре завидни резултати који су остварени по овом програму, што је утврђено и независном експертизом. Према Елезовићевим речима ради се о томе да је на овај начин дат значајан допринос смањењу у првом кораку,а потом повећању индустријске производње, повећању броја запослених на територији Војводине и обезбедио равномеран регионални развој наше покрајине. Управо ће овај пројекат са другим пројектима ресорних секретаријата обезбедити да у периоду опште светске кризе повећамо и индустријску производњу и број запослених у Војводини.
/ Нови Сад, уторак, 19.05.2009
Најављени нови конкурси за суфинансирање постојећих радних места и отварење нових погона високе технологије у Војводини
