/ Вршац, уторак, 08.05.2007

Наставља се комасација пољопривредног земљишта у Војводини

НовиСад, 08. мај – Даниел Петровић, покрајински секретар за пољопривреду,водопривреду и шумарство, на конференцији за новинаре у Извршном већу АПВојводине, говорио је о Програму комасације пољопривредног земљишта. Програмкомасације остварује се у оквиру Програма привредног развоја АП Војводине запериод 2004-2009. године. Новинарима је представљена студија покрајинскогСекретаријата о потреби уређења пољопривредног земљишта комасацијом наподручју АП Војводине и Програм субвенција у пољопривреди. Представницима медијаобратили су се помоћник директора Републичког геодетског завода МиливојАврамовић и сарадник покрајинског секретара Владимир Синђић.Петровићје истакао да комасација у Војводини има дугу традицију јер је први премерземљишта у Војводини урађен у 19. веку. Комасацији се интензивно приступило упериоду од 1955. до 2005. године, када је обухваћено око 56 проценатапољопривредног земљишта. Секретаријат је у Анализи дао приказ резултата комасације пољопривредног земљишта усвих 45 општина у покрајини. Петровић је рекао да анализа треба да омогући иолакша покрајинском Секретаријату и локалним самоуправама да објективносагледају, планирају, одлучују, обезбеде средства и утврде приоритете приликомизбора општина за уређење пољопривредног земљишта комасацијом.Од447 катастарских општина, трећина до сада није обухваћена комасацијом.Планиране површине за комасацију највеће су у општинама Алибунар, Вршац,Зрењанин, Сечањ, Кањижа, Панчево, Суботица и Сремска Митровица. Од укупно2.150.000 хектара земљишта у Војводини – 805.000 хектара није уређено, штопредставља трећину аграрних површина. Покрајински секретаријат запољопривреду, водопривреду и шумарство је за уређење аграрног земљишта упокрајини издвојио 33 милиона динара. Студија указује на важност уређењааграрног земљишта, атарских путева, каналских мрежа за повећање приноса упримарној пољопривредној производњи и за заштиту пољопривредног земљишта одерозије. Наглашено је да се комасацијом мора доћи и до нових дигиталних каратаса валидним подацима о аграру.Кадаје реч о субвенцијам у пољопривреди, покрајински секретар Даниел Петровицуказао је на лоше последице непостојања аграрног буџета за 2007. годину.Такође је указао на потребу субвенционирања биљне производње по хектару источарске производње – по грлу.Покрајинскисекретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство расписао је конкурскоји це трајати до 15 маја, на основу кога ће се распоредити 400.000 динара заподстицај и суфинансирање успостављања стандарда ХЦЦП и ИСО 22000, који ћеобезбедити конкурентност наших производа на страном тржишту. До 31. августа ћетрајати конкурс за подизање вишегодишњих засада и аутохтоних сорти виновелозе, а до 6. јула ће бити завршен конкурс за воћарство и виноградарство, на основучега ће бити распоређено 100 милиона динара. Кредити ће имати рокове отплате од5 година са каматном стопом од 4,2 одсто, уз гаранције хипотеком и 2,8 посто,уз банкарске гаранције. У Фонду за развој пољопривреде доступне су још двекредитне линије под истим условима. Ради се о дугороцном кредитирању развојних пројеката у области пољопривреде, анамењена средства износе од 200.000 до два милиона динара. Конкурс је отворендо 31. маја. Друга кредитна линија вредна је 300.000 еура у динарској противвредности,са каматном стопом до 4 одсто. Конкурс је отворен до 14. маја и намењен јефинансирању извозно орјентисаних привредника.