/ Нови Сад, четвртак, 02.08.2007

Наставља се сарадња Војводине и словачког Трнавског округа

Нови Сад/Трнава, 2. август На позивпредседника Трнавског самоуправног округа у Републици Словачкој, ТибораМикуша, у току је званична радна посета делегације Скупштине АПВу којој су потпредседник Мартин Злох и Саво Свирчевић, председник скупштинскогОдбора за привреду. Посета која је започела 31. јула, трајаће до 3. августа ове године.ПотпредседникСкупштине Војводине Мартин Злох је 1. августа посетио агенцију САРИО(Словачка Агенција за развој, инвестиције и трговину) и са директоромСекције за спољну трговину Јурајом Шумихрастом, разговарао о регионалнојбилатералној и привредној сарадњи наше Покрајине и овог регионау Словачкој Републици. Разматрана су питања међусобне сарадње и повећавањаактивности и присуства словачких инвеститора и предузетника у Војводини и Србији.На основу постигнутог договора, Агенција САРИО ће координирати припремурегионалног привредног форума који ће до краја године за предузетнике неколико региона у Словачкој Републици (Братислава, Тренчин, Њитра и Трнава) бити организовану Трнавском самоуправном округу. Циљ овог семинара је ближе упознавањесловачких предузетника и пословних људи са условима пословања, могућностимаза инвестирање као и информацијама из области привредног права, порескогсистема, царинске политике и регулативе банкарско-финансијског секторау АПВ а на форуму ће учествовати и војвођански експерти из овихобласти. Координатор за учеснике из Војводине ће бити Скупштина АПВи Агенција ВИП задужена за промоцију улагања у нашу покрајину. Насастанку у агенцији САИРО размотрене су и друге активности и плановиза развој међусобне сарадње ове агенције и ВИП фонда које ће бити уврштени у бизниспланове за друго полугодиште ове и прво полугодиште наредне, 2008 године. Потпредседниквојвођанске Скупштине Мартин Злох је разговарао и са генералним директоромАгенције САРИО, Петром Хајашом.ПредседникТрнавког самоуправног округа је 2. августа приредио радни ручак за потпредседникаЗлоха и председника Одбора за привреду, Саву Свирчевића. Заједнички јеоцењено како је досадашња сарадња Војводине и  самоуправног округаТрнава у области спорта, школства и привреде веома успешна. Томе једопринео и позив који је из овог региона Словачке упућен деци Беочинске општине,која су боравила у школи у природи у Моравском Св.Јану, као ипозив осморици словачких студената да учествују на овогодишњем Кампутолеранције, који је управо успешно окончан у Бачкој Тополи. Размотрени суи будући пројекти сарадње ова два региона као и питања везана за организацијупривредног семинара који ће, до краја ове године, бити реализован у Трнави.Утврђено је такође како постоји могућност да ученици средњих школа изВојводине, из школа са словачким или мађарским наставним језиком, похађајусредње и средње стручне школе на територији Трнавског самоуправногокруга.          Потпредседник Скупштине АП Војводине Мартин Злох позвао јепредставнике Трнавског самоуправног округа да посете Војводину а делегацијапокрајинског парламента ће посетити и војвођанску децу из Луга и Сусека,смештену у школи у природи у Моравском Св. Јану.