/ Нови Сад, петак, 12.10.2007

Нове гаранције кредита за пољопривредну механизацију

Нови Сад, 12. октобар – У Извршном већуВојводине конференцију за новинаре одржао је Горан Васић, директрорГаранцијског фонда АПВ. Представио је нови конкурс за одобравање гаранција заобезбеђење дугорочних кредита намењених финансирању нове  набавке пољопривредне механизације, за шта јеопредељен гарантни потенцијал Фонда у износу од 500.000.000,00 динара.Директор Васић подсетио је да Гаранцијскифонд АПВ већ три године подржава набавку нове пољопривредне механизације, а резутататсу више од 350 нових трактора у Војводини. Према његовим речима, то је далекоод потреба, поготово што је пољопривредна механизација у Војводини стараизмеђу 15 и 20 година. Подсетио је да се ради о кредитима са једном годиномгрејс периода, са роком отплате од пет година и каматом од 6,95 посто. Говорећио погодностима ових кредита, Васић је истакао да су то кредити без учешћа, теда се обавезе према банци плаћају једном годишње и то 1. децембра. Он јеобјаснио да у новине у условима за ове кредите спада грејс период трећегквартала померен до 1.12. 2008. године. Повећава се и максимални износ кредитаза који ће се гарантовати, са досадашњих пет милиона на девет милиона динара,због чињенице да се повећава број пара који обрађују веће пољопривреднеповршине за шта су им потребне снажне и моћне пољопривредне машине. Продужење рок за подношење пријава на Конкурс до 31. 12. 2007. године. Васић је нагласио да ће учесницима овогконкурса, који живе у неразвијеним или недовољно развијеним општинама АПВ,  као средство обезбеђења за кредитнегаранције, бити тражена хипотека на пољопривредно земљиште, чија је вредност1,5 пута већа од грантованог износа.Гарантни потенцијал од 150 милиона динаранамењен је правним лицима. Васић је објаснио да се кредитима, поред трактора икомбајна, могу набавити трактори са прикључним машинама, а због интересовањапаора,  у наредној години се предвиђамогућност набавке само прикључних машина.