/ Нови Сад, петак, 28.09.2007

Обележавање четворогодишњице рада покрајинског омбудсмна

Нови Сад, 28.септембар – Поводом обележавања четворогодишњице рада покрајинског омбудсмана,одржан је свечани пријем, чији је домаћин био покрајински омбудсман др ПетарТеофиловић. Др Теофиловић је истакао да је канцеларија покрајинског омбудсмананајстарија канцеларија у Републици Србији, и све до недавног постављењарепубличког заштитника грађана, покрајински омбудсман био је највиши у Србији. Токомпротекле четири године, покрајински омбудсман примио је готово две хиљадепредставки, уз преко четири хиљаде личних или телефонских обраћања грађана. Поред својихредовних активности, покрајински омбудсман је успешно реализовао више одпедесет пројеката и акција промовисања, унапређења и заштите људских права,а неки од најпознатијих су "Омбудсман ближи грађанима","Омбудсман као медијатор", "Право на права", мрежа"Живот без насиља", Мрежа омбудсмана за заштиту права детета ујугоисточној Европи, као и две међународне конференције.Уз годишње инеколико посебних извештаја, покрајински омбудсман је до сада објавио и четирипубликације из области заштите људских права („Омбудсман у мултиетничкимдруштвима&рдqуо;, приручник за едукаторе за дечја права, „Мрежа обмудсмана за децу ујугоисточној Европи&рдqуо;, „Насиље у породици над женама&рдqуо;), док су две у припреми(„Дискриминација на тржишту рада&рдqуо; и „Омбудсман против двоструке дискриминацијежена&рдqуо;). У припреми су и три истраживања из области заштите људских права чијирезултати ће такође бити публиковани почетком 2008. године.Покрајинскиомбудсман је постао признат у региону као институција која има проактиван ставпрема унапређењу и заштити људских права. Поред већ поменуте мреже омбудсманаза заштиту права деце, покрајински омбудсман је потписник Меморандума осарадњи омбудсмана на територији Србије и Војводине, члан је Мреже балканскихмедијатора, као и Европског и Међународног института за омбудсмане. У децембру2007. Покрајинском омбудсману припала је и награда Мисије ОЕБС-а у Србији изобласти људских права и владавине закона.Подсећамо у да уСрбији постоји укупно 13 институција омбудсмана. Уз републичког и покрајинског,11 је на општинском, односно градском нивоу, док Војводина има укупно петопштинских заштитника грађана.Доктор ПетарТеофиловић је изразио задовољство досадашњим радом канцеларије покрајинског омбудмснаи истакао да је обим послова из године у годину растао, те да је све више активностијер је област људских права веома широка и задире у све сфере живота. Иако семоже рећи да људска права у нашој земљи још увек нису приоритет и непосвећује им се довољна пажња, с обзиром на њихов значај, др Теофиловић јерекао да сматра да је институција омбусмана допринела да се питањима људскихправа посвети већа пажња.Ове године,покрајински омбудсман ће учествовати у два међународна пројекта, која су покренутапре годину дана и која треба да се наставе и у наредне две године. Један од тихпројеката посвећен је деци и омладини као Мрежа омбудсмана за децу ујугоисточној Европи, у који су већ укључене институције земаља бившеЈугославије, а ове године ће се прикључити и омбудсмани Албаније, Грчке иомбудсман Мађарске као посматрач.Други великипројекат је пројекат медијације. Прва генерација медијатора коју је обучавалаканцеларија покрајинског омбудсмана завршила је обуку прошле године, а одновембра ове године, наставља се са обуком наредних група.