Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, уторак, 02.12.2008

Обележен јубилеј Института за јавно здравље АПВ

02122008_zdravlje_ms

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 2. децембар – У организацији Покрајинског секретаријата за здраство, обележено је 88 година рада Института за јавно здравље Војводине, који је основан под називом Краљевски државни бактериолошки завод. Свечаности су присуствовали др Атила Ченгери, ресорни секретар и др Нада Лазић, помоћник покрајинског секртетара за заштиту животне средине и одрживи развој.

Поздрављајући скуп, у име оснивача Извршног већа АПВ, др Ченгери је изразио очекивање да ће већ наредне године, након усвајања новог Статута Војводине, Институт за јавно здравље бити институција која ће проширити надлежности на читавој територији Војводине.
-Тиме ће се омогућити да се на једном месту прате одређени параметри, а Институт ће бити координатор за активности попут скрининг програма, или здраственог просвећивања становништва, јер здравље становништва је интегрални део стратегије развоја сваке земље, а институти су алати којима се стратегија остварује – казао је секретар др Ченгери.
Истичући повезаност заштите здравља и стања животне средине, др Нада Лазић је говорила о успешној сарадњу Института и Секретаријата за заштиту животне средине и одрживи развој. Подсетила је да значај ове области потврђујују бројни домаћи и међународни документи и конвенције. Посебан значај има Агенда 21, која је настала 1992. године и у којој су побројане активности које је потребно спровести у циљу постизања одрживог развоја сваке земље.
– Досадашња сарадња одвијала се углавном у области мониторинга, односно праћења стања животне средине, пре свега ваздуха, воде, и праћење јачине буке, али у будућности је планирана шира сарадња. У поступку је израда протокола који ће дефинисати дугорочни начин рада – казала је др Нада Лазић.
О организацији, циљевима, резултатима и потребама ове здраствене установе говорила је директорка доц. др Марија Јевтић. Она је истакла да је Институт организован у неколико центара, у којима раде специјалисти различитих грана превентивне медицине, њих више од 40, од којих су 20 доктора наука и 15 магистара. Годишње се уради преко 650.000 микробиолошких и вирусолошких анализа, преко 50.000 различитих узорака намирница, воде за пиће, отпадних вода, показатеља квалитета ваздуха, а прате се и други показатељи стања животне средине.
– Институт има капацитете и могућности да, у складу са улогом и потребама оснивача, Извршног већа АПВ, успоставља сарадњу са корисницима услуга из здраства, привреде, локалне самоуправе, образовних институција, невладиног сектора и медија. Имајући у виду да без здравог становништва нама развоја, са нашим дугогодишњим партнерима, покрајинском скетретријатима за здраство, односно заштиту животне средине и одрживи развој, као и Секретаријатом за локалну самоуправу, морамо да радимо на превенцији и унапређењу здравља становништва Војводине у здравијем окружењу, што је уосталом светски тренд, оценила је директорка доц. др Јефтић.

fixed-img