Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, петак, 26.09.2008

Обележен Светски дан борбе против беснила

Читај ми

Читај ми
AA

 Нови Сад, 26. септембар – Покрајински секретар за здравство др Ченгери Атила присуствовао је данас обележавању Светског дана борбе против беснила, који је организацији Завода за антирабичну заштиту "Луј Пастер" у Новом Саду, ове године у нашој земљи и у читавом свету, обележен по други пут.   По речима в.д. директора Завода др Јелене Деснице је референтни центар за дијагностику беснила и установа са великим искуством у области антирабичне заштите, основана још 1922. године. Тај углед је један од разлога због којих је новосадски Завод "Луј Пастер" одабран као место централног обележавања Светског дана беснила у Војводини и Србији. Овогодишње обележавање Светског дана беснила организовано је под називом "Бити обавештен, најбољи је начин одбране од беснила" и поред предавања о самој болести и начину заштите и лечења, обухвата и едукацију лекара, ветеринара, медицинског и лабораторијског особља у здравственим установама, инспекцијских служби, ловочувара, ловаца и свих оних који по природи посла могу доћи у додир са извором заразе.
   Иако је последњи случај беснила код људи забележен још пре 27 година, ова болест је и даље свакодневно присутна код дивљих и домаћих животиња, које су преносиоци овог вирусног обољења. Поред лисица и паса, који су основни резервоар заразе, беснило се јавлља и код домаћих мачака, за које код нас није обавезна вакцинација, која је и даље основни предуслов дуготрајне заштите и превенције беснила. Као зооантропоза, вирусно обољење са стопроцентно смртним исходом, беснило је и надаље веома опасна здравствена претња, па је неопходно посветити пажњу превенцији и едукацији, које су уз ефикасну контролу здравља домаћих животиња и њихову вакцинацију, највише допринеле сузбијању заразе и код људи. 
 Завод за антирабичну заштиту "Луј Пастер" у Новом Саду, поред дијагностиковања беснила код угинулих или одтрељених животиња врши и заживну дијагностику код људи.

fixed-img