Покрајинска секретарка за финансије Смиљка Јовановић обратила се данас на свечаности поводом обележавања две деценије рада Завода за равноправност полова, подсетивши на то да је његовим оснивањем пре две деценије – октобра 2004. године – наша земља добила први институционални механизам за промовисање концепта родне равноправности.
„Дванаест година касније, односно 2016. године, прописан је институт родног буџетирања“, истакла је Јовановићева и нагласила важност стварања предуслова за реализацију мера које доприносе родној равноправности.
Говорећи о значају рада Завода, она је нагласила да је Секретаријат за финансије као носилац увођења родне перспективе у буџетски процес препознат као ревностан у свом послу, као и да је такав приступ био могућ захваљујући „добрим темељима“.
„Захваљујући раду и иницијативама Завода, ми смо увођење родног буџетирања дочекали веома спремни, а свака година доносила је унапређење“, истакла је Јовановићева и додала да је од почетка нарочито значајна била и стручна подршка Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена.
Она је указала и да извештај о спровођењу циља одрживог развоја – који мери удео земаља са системима за праћење и издвајање јавних средстава за родну равноправност и оснаживање жена, показује да је од 69 земаља које су поднеле извештај за 2020. годину само 19 одсто оних који успешно спроводе ову праксу, а да је међу њима и Србија.
„Зато не смемо бити незадовољни напретком, мада увек може боље. На нивоу локалних самоуправа, стање је различито. У неким локалним самоуправама процес напредује брже, док је код других спорији или у стагнацији. Знамо да је Завод препознао и овај проблем и да својим ангажовањем покреће и помаже ове активности на локалу“, рекла је Јовановићева и додала да родна равноправност није само основно људско право, већ да смањење родне неједнакости има широк спектар позитивних ефеката – вишу стопу раста друштвеног бруто производа и запослености, здравију децу, повећану продуктивност рада.
Она је истакла да истраживачки рад и менторска подршка коју Завод реализује, јесу драгоцена помоћ и подршка покрајинским органима али и локалним самоуправама у Војводини.
„Надам се да ћемо заједничким радом, уз подршку Завода, сведочити смањењу неједнакости и напретку у овој области“, поручила је секретарка Јовановић честитајући у име Покрајинске владе и председнице Маје Гојковић, овај значајан јубилеј Заводу за равноправност полова.
У свом обраћању председник Скупштине АП Војводине Балинт Јухас је посебно је нагласио стратешки значај пројеката Завода за равноправност полова у афирмацији женског предузетништва, који чине жене видљивим и који помажу и подржавају њихово економско осамостаљивање.
Присутне је поздравила и директорка Завода за равноправност полова Ивана Крсмановић, која је представила делокруг рада Завода и истраживачке, едукативне и промотивне програме.
Свечаности су присуствовали и потпредседник Покрајинске владе Роберт Отот и потпредседница Скупштине АПВ Александра Малетић.