Нови Сад, 3. октобар – После четири године застоја, Фабрика шећера у Сремској Митровици данас је поново почела да ради. Традиционалној савечаности потпаљивања ватре у пећи шећеране данас су присуствовали бројни радници, гости и званице. Као изасланик Извршног већа АП Војводине, ватру у пећи шећеране потпалио је заменик покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарство мр Саша ДрагинНови Сад, 3. октобар – После четири године застоја, Фабрика шећера у Сремској Митровици данас је поново почела да ради. Традиционалној савечаности потпаљивања ватре у пећи шећеране данас су присуствовали бројни радници, гости и званице. Као изасланик Извршног већа АП Војводине, ватру у пећи шећеране потпалио је заменик покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарство мр Саша Драгин.
На свечаности је био и шеф канцеларије за промоцију Војводине чура Влашкалић. По речима Драгина, митровачка шећерана, по обиму прераде шећерне репе, биће одмах иза Врбаса, иако наставља да ради након четири године застоја, до чега је дошло због приватизације, ремонта и обнове. Већ сутра, нагласио је Драгин, стићи ће и први вагони шећерне репе, упозоривши да, приликом откупа, све шећеране морају да воде рачуна о квалитету и правичном одмеравању.
Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство, заједно са пољопривредном инспекцијом, најавио је Драгин, предузеће ригорозну контролу процене квалитета шећерне репе, како пољопривредни произвођачи не би били оштећени при откупу.
Овогодишњи род шећерне репе је на задовољавајућем нивоу, а корен је доброг квалитета, што је добро, јер је шећер један од наших извозних артикала. Директор шећеране Љубодраг Марић саопштио је да је овогодишњи план шећеране да преради 25-30 хиљада вагона шећерне репе, што је озбиљан посао. Важно је, нагласио је Марић, да наши сарадници, добављачи и произвођачи буду задовољни, а исто тако и радници, који су имали стрпљења да сачекају дан када поново почињу да раде. У ремонт фабрике уложено је 50 милиона динара, потрошених за реконструкцију производног сектора и капацитета шећеране, а највише се урадило на ремонту кречних пећи и озида сушаре, нове линије за истовар и пријем репе, за ремонт погона сатурације, уградњу вакум брид загревача и закуп пречистача за репу. Иако је остало још посла на адаптацији и реконструкцији, најважније је, објаснио је директор Марић, да први шлепери сутра уђу у фабрику и да почене производња.
/ Нови Сад, среда, 04.10.2006