Нови Сад, 21. мај- Почетак рада Другог научно-стручног скупа "ИнтерРегиоСци2007",обележила су иступања председника Извршног већа АП Војводине мр Бојана Пајтићаи покрајинског секретара за науку и технолошки развој проф. др Драгослава Петровића.На скупу су презентована научна и стручна саопштења међурегиналних имеђународних пројеката, које је суфинансирао Покрајински секретаријат за наукуи технолошки развој током протекле године. Презентације су у целини посвећенеефектима међународне сарадње институција и истраживача са територије АПВојводине.Председник ИВВ мр Бојан Пајтић означио је почетак радаскупа, својом презентацијом, под називом: "Улога науке у реализацијиразвојних програма Извршног већа АП Војводине". Мр Пајтић је објаснио даје стратешка орјентација Покрајинске владе давање приоритета развоју науке итехнологије. У буџету за 2006. годину, за непосредна научна истраживањаиздвојено је више од 3 посто, а ИВВ је суфинансирало међународне пројекте,обезбеђивало партиципације, или суфинансирање у оквиру програма: ФП6,ИНТЕРРЕГ, ТЕМПУС, ЦЕЕПУС, WУС, ДААД, ЦОСТ И ЕУРЕКА.
Мр Пајтић је подсетио да је Извршно веће АПВ за науку, у2004. години, издвојило око 42 милиона динара, а данас је достигнута цифра одмилијарду и триста милиона динара, што значи да је покрајински буџет за науку32,5 пута већи. Мр Пајтић је истакао да без развоја науке нема привредногразвоја и напретка. Због тога је, преко Покрајинског секретаријата за науку итехнолошки развој, прошле године усмерено 170 милиона за отварање посторојењау којима се примењују нове технологије и ради са новим материјалима, што јеомогућило запошљавање 3,5 хиљаде људи.
Очекује се да ће ове године бити запослено још десет хиљадаљуди. Овакав тренд запошљавања постигнут је захваљујући програмимапривредног развоја АПВ. Покрајинска влада ће у свакој војвођанској општиниотворити погон са новом технологијом, што ће ширити могућности за новазапошљавања.
Покрајински секретар за науку и технолошки развој проф. дрДрагослав Петровић је рекао да је Други скуп "ИнтерРегиоСци2007"уприличен због реализације програма међурегионалне и међународне сарадње вишеод четрдесет земаља Европе и света. Он је саопштио да сто двадесет осаминституција ван наше земље учествује у реализацији пројеката који су одзначаја за привредни развој Војводине, уз учешће више од 500 истраживача изВојводине.
Проф. Петровић је нагласио да у програмима учествује 55посто истраживача млађих од тридесет година. У новим пројектима ФП7 који ће се реализовати у оквиру ЕУ, током следећихосам година, истраживачи из АП Војводине конкурисали су са двадесет четирипројекта. Проф. Петровић очекује да ће значајан део тих пројеката битиприхваћен. На основу досадашњих активности, доказано је да је наука значајанпривредни капацитет и вредна инвестиција, јер смо у међународне пројектеинвестирали око 120.000 евра, а укупно нам се вратило 1.547.000 евра, што значида су наша улагања дала десет пута већи финансијски ефекат, рекао је проф. дрПетровић.
/ Нови Сад, понедељак, 21.05.2007