Нови Сад, 20. мај – У организацији Независног друштва новинара Војводине (НДНВ) данас је одржан округли сто «Додела дозвола за емитовање и пиратски радио», на којем је представљена и Анализа досадашњег процеса регулисања радиодифузије, доделе дозвола у АП Војводини и појаве пиратерије. Овај округли сто реализован је у оквиру пројекта «Медијска слика Војводине», који НДНВ спроводи у сарадњи са Фондом за отворено друштво а уз подршку Скупштине и Извршног већа АП Војводине. Отварајући овај скуп, потпредседница Скупштине АП Војводине Маја Седларевић указала је на све тежи положај, пре свега мањих, локалних и регионалних медија и запослених који у тим медијима раде.
«Медијска слика настала након додела дозвола за емитовање могла би се окарактерисати као лоша или јако лоша, баш као и ситуација настала у процесу приватизације медија. Проблеми који су настали, а који угрожавају и опстанак великог броја легалних медија и егзистенцију новинара, до те мере су озбиљни да би на њиховом решавању удружено требало да раде не само новинарска удружења и невладине организације већ и државне институције, регулаторна тела и експерти», истакла је Седларевићева. Она је додала да је покрајинска администрација, у оквиру својих надлежности и могућности, спремна да пружи подршку решавању овог проблема и да буде партнер медијима и свима осталима који желе да допринесу сређивању хаотичне ситуације у овој области. Синиша Исаков, аутор анализе «Додела дозвола за емитовање и пиратски радио», представио је главне проблеме у радиодифузији, настале након што је око 500 емитера у нашој земљи добило легалне фреквенције, од националних до локалних. Исаков је истакао да је након доношења и имплементације законске регулативе, формирања регулаторних тела и доношења неопходних докумената, планова и стратегија, процес доделе фреквенција успешно приведен крају али да је медије сачекали неуређени тржишни услови.
«Дошли смо у ситуацију да трошкови које данас имају легални емитери, пре свега локалне и регионалне радио станице, превазилазе оно што они могу да зараде, а нарочито када им нелојалну конкуренцију праве пиратске радио-станице, које ометају фреквенције и немају додатне трошкове, које легални емитери имају», рекао је Исаков. Он је указао и на то да је анализом утврђено да постоји велики број нелегалних емитера, као и да би процедура гашења ових медија морала да се много брже одвија.
«За разлику од већине других области, медијска регулатива је доста одмакла, на добром је путу и веома је важно помоћи легалним емитерима да остану у тој сфери и тржишно се консолидују јер управо су медији ти који својим радом могу допринети уређењу и свих других области у држави» рекао је Исаков. Медијски аналитичар Мирко Мандрино указао је на проблеме који већим делом зависе од реакција регулаторних тела које су надлежне за расподелу фреквенција, али да исто тако постоје и проблеми у понашању самих емитера, који су често узрок отпора код надлежних агенција. Он је указао и на то да је један од проблема чињеница да не постоји довољан број адекватних стручњака у области телкомуникационих права. КАБИНЕТ ПОТПРЕДСЕДНИКА
СКУПШТИНЕ АП ВОЈВОДИНЕ
/ Нови Сад, среда, 20.05.2009