Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, четвртак, 28.02.2008

Одржан округли сто ”Куда иде наша нафта”

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад,28. фебруар – У Скупштини АП Војводине данас је одржан округли сто под називом «Куда иденаша нафта» на коме се расправљало о предстојећој приватизацији Нафтнеиндустрије Србије, као и о улози коју би АП Војводина требало да има у овомпроцесу.Председник Скупштине АП ВојводинеБојан Костреш нагласио је на округлом столу да се нико из покрајине не противиприватизацији НИС, али да се мора разговарати о начину на који ће процесприватизације протећи, као и о томе шта ће грађани Војводине од тога имати, собзиром на то да 95 процената НИС-а чини некадашњи «Нафтагас» који је био имовинаВојводине, и ресурси нафте и гаса, који се такође налазе на територијипокрајине.
  «Убрзо након седнице СкупштинеВојводине 10. марта, имаћемо и другу седницу на којој ће приватизација Нафтнеиндустрије Србије свакако бити једна од тачака дневног реда, заједно сазакључцима са данашњег округлог стола» истакао је Костреш.
  Покрајински секретар заенергетику и минералне сировине Драган Сурдучки изразио је своје незадовољствочињеницом да нико из покрајинске администрације није био консултован када једржавна делегација у Москви потписала енергетски споразум са Русијом.«Нико није консултовао нипредседника Скупштине Војводине, ни председника Извршног већа Војводине а нимене, као покрајинског секретара за енергетику, шта мислимо о енергетскомспоразуму и продаји НИС рускојкомпанији» рекао је Сурдучки.
  Бивши председник Управног одбора НИС-аБранислав Поморишки изразио је свој став да би најбоље решење за продају овекомпаније било да «Нафтагас» задржи постојеће ресурсе гаса и нафте и да каотаква, компанија иде самостално у процес приватизације. Као друго решење,Поморишки је навео да се НИС продабез ресурса, да се ресурси дају под концесију, а да приходе деле покрајина илокалне самоуправе.
  Димитрије Вукчевић бивши в. д.Директора НИС-а, истакао је да овакомпанија свакако мора бити приватизована јер се показало да су такви великисистеми, када су у државном власништву,веома подложни корупцији. Он је додао да држава мора да заузме став иорганизује се тако да нико не буде оштећен процесом приватизације.
  Новинар Димитрије Боаров указаоје на то да, за разлику од Србије, велики број земаља веома тврдоглаво бранисвоје инетересе. «Сматрам да је један озбиљнијихпроблема у овој причи тај што није било озбиљних преговора са Русима. Збогтога сматрам да би читав аранжман требало вратити на почетну тачку преговора, удржавне институције које морају бити укључене. Министарство за енергетику у Влади Републике Србије рецимо није имало никакву улогу у тим преговорима, и не знамда ли постоји неко у овој земљи коме то личи на логичан потез» рекао јеБоаров.                                                               Кабинет председника                                                             Скупштине АП Војводине                                                           

fixed-img