Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, четвртак, 14.11.2024

Одржан Округли сто на тему европских одрживих вредности у пољопривреди

Читај ми

Читај ми
AA

Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Бранко Маркоски отворио је данас Округли сто – јавну дебату „Европске одрживе вредности у пољопривреди и процес придруживања” (Поглавље 11), који jе одржан на Факултету за економију и инжењерски менаџмент Универзитета Привредна Академија у Новом Саду.

Проф. др Маркоски је истакао да је ово поглавље вишеструко значајно.

„Преговарачко Поглавље 11 је изузетно важно јер, кроз хармонизацију са европским законодавством, Србија не само да усклађује стандарде производње и заштите животне средине, већ се обавезује и на подизање квалитета живота у руралним срединама”, рекао је проф. др Маркоски и нагласио да Србија прати европске стандарде и да треба да гради модел одрживог развоја пољопривреде који одговара нашим специфичним климатским, природним и економским условима.

Проф. др Маркоски је навео да пољопривредници нису само економска основа наше земље већ и чувари идентитета, традиције и квалитета хране коју производимо.

„Примена европских вредности подразумева очување здравих природних ресурса, улагање у технологију за еколошку пољопривреду и образовање пољопривредника како би могли да одговоре на захтеве модерног тржишта. Повећањем конкурентности и усвајањем одрживих техника производње доприносимо економском развоју и смањујемо зависност од увоза, истовремено јачајући капацитете локалних произвођача”, поручио је проф. др Маркоски подсетивши на то да на путу Србије ка европским интеграцијама одржива пољопривреда игра кључну улогу, и као економски покретач, и као камен темељац еколошке одговорности.

Пројекат Жан Моне модул „Европске одрживе вредности у заједничкој пољопривредној политици“ Еразмус+ програм обухвата краће наставне програме у области студија Европске уније који су посебно усмерени на подизање свести о важности поштовања одрживих европских вредности у пољопривреди.

Проучавањем ЕУ модела пољопривреде, модул ће подстаћи и разумевање будућих обавеза Републике Србије које проистичу из отварања преговора у оквиру Поглавља 11 – Пољопривреда и рурални развој. Модул Жан Моне о одрживим европским вредностима у пољопривреди представља наставак модула „Приступање Србије ЕУ“ и „Примена вредности ЕУ у политикама држава кандидата“ Универзитета Привредна академија.

Одлуком Европске извршне агенције за образовање и културу (ЕАЦЕА) пројекат Универзитета Привредна академија је прихваћен за финансирање и траје три године, од 2022. до 2025. године. У том периоду сваке године је одржано шест специјалистичких курсева, семинар, студентска дебата, истраживачки пројекат и завршни округли сто.

 

fixed-img