/ Нови Сад, среда, 11.07.2007

Одржан округли сто под називом ”³ Мушкарци на делу”³

Нови Сад,11. јул – Поводом Светског дана становнишптва, у организацији Фонда за развој непрофитногсектора АП Војводине одржан је Округли сто са темом «Мушкарци на делу«. Насловје преузет из прокламације Светске организације да би се означила темапрепозната у свету као недостатак подршке мушкараца  женама у њиховом свакодневном животу. Наскупу су, поред представника покрајинских секретаријата, скупштинских одбора, покрајинскогомбудсмана, активиста невладиних организација, говориле  Ана Сегедински, в.д. Фонда и Јелица РајачићЧапаковић, помоћник покрајинског секретара за рад, запошљавање иравноправност полова.Статистички подаци, које је у свом излагању изнела Јелица РајачићЧапаковић , говоре о да су жене у нашем друштву, у знатно неповољнијемположају у односу на мушкарце, иако су бројчано више заступљене и то 51,38посто у односу на 48,62 посто мушке популације. Она је истакла да се суштина неравноправности огледа у јавном и приватномживоту, у области запошљавања и радних односа, у области образовања идруштвеним односима и другим областима.- Када је реч о положају жена и мушкараца на тржишту рада током 2006.године било је 43,о5 посто жена и 56,95 посто мушкараца, од чега је било 53,94посто незапослених жена у односу на 46,06 посто незапослених мушкараца – казалаје Јелица Рајачић Чапаковић. – Дуже од осам година на посао чека две трећинежена у односу на једну трећину мушкараца. Неравноправност мушкараца и жена уовој сфери огледа се и у неједнакој заради за исти рад и стручну спрему,наравно у корист мушкараца који су плаћени више и до 17 посто. Жене се веомаретко налазе на руководећим положајима и ретко су председнице или чланицеуправних одбора. У саставу претходне Републичке владе, од 14 министарстава,само једна жена била је чланица Владе, док су у садашњем саставу од 25 члановачетири жене. На покрајинском нивоу у Скупштини АПВ има око 20 посто жена, а ускупштинама градова и општина има их око 23 посто, што је значајан напредак уодносу на предходне изборе. Жене су свесне да не могу да утичу на сопствениживот, већ га обликују околности ван њиховог утицаја  Учесници у дискусији данашње сесије бавили су се равнопшравношћуполова или родној сензибилности нашег друштва из различитих углова и са досташироким дијапазоном аналитике раскорака теоријског и практичног у овојсфери.  Питање економске независностижена, њиховог образовања, квота у заступљености жена на страначким листама иинституцијама власти, физичка и психичка тортура којим су изложене од малихногу, и низ других питања захтевају дуготрајну кампању која ће резултиратипроменом свести целокупног друштва о овој теми.