Нови Сад, 9. април – Данас је у Скупштини АП Војводине одржан Привредни форум Војводина- Мађарска. Сусрет привредника прво су поздравили председник Скупштине АП Војводине Шандор Егереши и председник Извршног већа АП Војводине др Бојан Пајтић.
Учесницима Привредног форума, у организацији Фонда за подршку инвестиција у Војводини (ВИП Фонд) и ИТД Хунгарy, обратили су се и Иштван Пастор, потпредседник Извршног већа Војводине и покрајински секретар за привреду, Оршоља Сечењи, руководећи дипломата за спољне економске односе са иностранством, Ференц Нађ, генерални конзул Републике Мађарске у Суботици и Бранислав Бугарски, директор Фонда за подршку инвестиција у Војводини (ВИП Фонд).
Председник Егереши нагласио је чињеницу да се данашњи сусрет одржава у моменту озбиљних, регионалних и глобалних, политичких и економских изазова. Овакви изазови, истакао је Егереши, захтевају одговоре на питања : шта је стратегија даљег развоја Војводине, потом даљег унапређивања прекогрануичне привредне сарадње, као и на питање који су могући начини солидарног превазилажења кризе, која је без сумње наметнула ограничења свим државама света. Председник Егереши, поручио је да данашњи сусрет види као шансу да се заједнички формулише стратегија јачања и продубљивања сарадње између Војводине и Мађарске.
"Само децентрализована, европска Србија и у њој аутономна, европска регија Војводина може разумети потребе локалних самоуправа којима ће се, у светлу нових економских мера смнајити трансфери из републичког буџета. Важно је са овог скупа послати поруку да смо заједно у кризи и да смо спремни да заједно пронађемо решења. Отуда, наш данашњи сусрет представља прилику да покажемо да Привредни форум може резултирати конкретним развојним пројектима, одговорних, компетентних и кредибилних институција, компанија и свих привредних актера Војводине и Мађарске", рекао је овом приликом председник Егереши. Председник Егереши најавио је овом приликом да у септембру сусрет представника регија са простора западног Балкана, који организују Скупштина АП Војводине са Скупштином европских регија на тему : "Светска економска криза и утицај на регије".
Председник Извршног већа АП Војводине др Бојан Пајтић, који је уједно и председник Заједничке комисије за економску сарадњу између Републике Србије и Републике Мађарске, истакао је да је рад ове комисије врло амбициозно усмерен ка томе да се дефинишу заједнички приоритети у односима две земље, у чему свакако учествују Извршно веће и Скупштина АП Војводине. Ти приоритети дефинисани у потреби да се коридори ВИИ и X искористе, у заједничком пословном интересу је да искористимо европске фондове, да се интензивира комуникација између инвеститора из Мађарске и Србије да се створи она врста амбијента која ће предочити инвеститорима из Мађарске, која је наш значајан спољнотрговински партнер, да је Србија и Војводина у њој безбедно економско окружење за улагање, чак и у условима светске економске кризе.
„Ми смо у више наврата истицали да у нашој земљи постоји она врста пореске политике која је погоднија него у неким другим земљама у региону. Погодност се нуди и кроз уговор о слободној трговини коју имамо са Русијом,а оно што нуди покрајинска администрација јесте додатни плус за сваког инвеститора који уложи на наше подручје – то су програми подршке отварању сваког новог радног места и приправничког места, који се финансирају из покрајинског буџета. На тај начин мерама републичке и покрајинске владе и ентузијазмом локалних самоуправа, које су предусретљиве и спремне да одговоре на сваки изазов и сваки захтев потенцијалног инвеститора ми нудимо једно безбедно окружење и у формално правном смислу стабилан банкарски систем и институционалну подршку преко ВИП Фонда. Парламентарни одбори и посланици такође, могу дати свој допринос, једном речју да заједнички нађемо одговоре у ово тешко време", била је порука председника Пајтића са овог скупа.
Потпредседник Извршног већа АП Војводине и покрајински секретар за привреду Иштван Пастор, подсетивши на најважније активности које је Војводина предузела у смислу активности за економски и привредни бољитак и развој, рекао је да су овакви сусрети важни због међусобног упознавања са амбицијама и мерама које се предузимају у оквиру потребе да заједнички савладамо економску кризу. Такође, важно је и стога што су нам проблеми слични, те усаглашавања наших развојних амбиција, јер се ради о територијама које се сусрећу на државним границама.
Генерални конзул Републике Мађарске у Суботици Ференц Нађ говорио је у свом предавању о важности активног праћења и пројктног укључивања у различите фондове Европске уније, пре свега у ИПА фондове, које стимулишу пограничну сарадњу. Конзул Нађ оценио је да је «Војводина капија Србије према Европи», те да и у привредном смислу има врло озбиљан потенцијал за улагања.
Саветник за спољне економске односе са иностранством у Амбасади Републике Мађарске у Београду Оршоља Сечењи представила је учесницима Привредног форума Мађарска-Војводина најзначајније економске и инвестиционе показатеље у Републици Србији, посебно указујући на предности које се односе на инвеститоре из Мађарске. Она је нагласила да су Србија, а у оквиру ње и АП Војводина, веома стимулативно инвестиционо подручје за мађарске привреднике између осталог и због територијалне близине, повољног пореског система, могућности брзог отварања нових предузећа, бесцаринских зона и добро обучене и релативно јефтине радне снаге.
Директор Фонда за подршку инвестиција у Војводини (ВИП Фонд), који је заједно са ИТД Хунгарy био организатор данашњег скупа, представио је најважније механизме институционалне подршке страним инвеститорима у АП Војводину, као и позитивна искуства која имају улагачи који су већ присутни у покрајини. Посебно наглашавајући предност обучених и флексибилних људских ресурса у Војводини, пореских олакшица и државних стимулација и подстицаја, Бугарски је нагласио да, и поред проблема недовољно доброг имиџа и утиска политичке нестабилности, Србија, а у оквиру ње и АП Војводина, данас представљају економски стабилну и веома атрактивну инвестициону дестинацију. Према његовим речима такву оцену најбоље потврђују досадашња добра искуства страних предузећа која су до сада у Војводини инвестирала 4,7 милијарди евра. Говорећи о привредним областима која у АП Војводини имају највећи потенцијал, Бугарски је истакао прехрамбену индустрију, металски комлекс, информационе технологије и туризам, пре свега бањски и туризам дуж Дунава.