Нови Сад, 27. новембар – У организацији Скупштине АП Војводине и Мисије ОЕБС у Србији, данас је одржан Семинар о европским интеграцијама на којем су представници Канцеларије за европске интеграције Републике Србије, као и др Тања Мишчевић, професор на Факултету политичких наука и бивша директорка ове Канцеларије, представили институције ЕУ, механизме и процедуре приступања Европској унији, као и изазове са којима Србија суочава и посао који треба урадити на том путу. Говорећи на отварању овог скупа, потпредседница Скупштине АП Војводине Маја Седларевић нагласила је да је Војводина гарант и адут европске будућности Србије и свих њених грађанки и грађана, као и да Србија не сме одустати од европских интеграција, јер је ЕУ пут ка демократизацији друштва, ка миру и стабилности институција, ка конкурентном тржишту, децентрализацији и ка бољем животу грађана и грађанки Војводине и заштити њихових колективних и индивидуалних права.
– Приступање Србије Европској унији је стратешко опредељење Србије установљено на широком социјалном концензусу. Србија једино кроз европске интеграције може постати лидер на Балкану, што ће имати немерљив допринос за развој АП Војводине. Чланство у Европској унији је најефикаснији начин за постизање вишег станарда живота грађанки и грађана Србије и најбржи пут ка демократизацији друштва – нагласила је Маја Седларевић.
Ханелоре Валије, шефица Одељења за демократизацију Мисије ОЕБС у Србији, истакла је да ОЕБС и ЕУ деле и подржавају исте вредности, као и да је овој организацији велико задовољство што је учествовала у организацији оваквог семинара, заједно за Скупштином АП Војводине.
Секретар Скупштине АП Војводине Милорад Гашић рекао је да је данашњи семинар један у низу пројеката који заједнички реализују ОЕБС и Скупштине АПВ, као и да сви они за циљ имају модернизацију покрајинске управе и стврање услова за брже придруживање Србије, па тиме и Војводине, Европској унији.
Др Тања Мишчевић доцент на Факултету политичких наука у Београду и бивша директорка Канцеларије за европске интеграције Републике Србије, представила је у својим излагањима основне појмове, органе и институције Европске уније, као и сам процес доношења одлука. Она је говорила о усвајању и будућој имплементацији "Споразума о стабилизацији и придруживању" нагласивши да је крајњи циљ овог дуготрајног процеса не само стицање кандидатуре, а потом и улазак Србије у ЕУ, већ и стварање модерне, демократске, уређене и привредно снажне државе.
Владимир Атељевић саветник у Канцеларији за европске интеграције Републике Србије представио је процес усвајања и садржину "Споразума о стабилизацији и придруживању" док је Срђан Мајсторовић заменик директора Канцеларије за европске интеграције Владе Србије, говорио о начину његовог спровођења, као и о наставку процеса приступања Србије ЕУ.
/ Нови Сад, четвртак, 27.11.2008