Нови Сад, 24. марта – У Скупштини АП Војводине одржана је данас Друга међународна конференција „Реституција имовине црквама и верским заједницама у Републици Србији". Конференцију је организовао Покрајински секретаријат за прописе, управу и националне мањине, Дирекција за реституцију Републике Србије и Невладина организација "Хришћански интелектуални круг".
Учесници на овом скупу, који је отворио председник Скупштине АП Војводине Шандор Егереши, били су експерти из земаља у окружењу, највиши црквени великодостојници традиционалних цркава и верских заједница у Републици Србији, представници републичких и покрајинских органа представници ОСЦЕ и невладиног сектора.Председник Скупштине АП Војводине Шандор Егереши нагласивши да је бављење реституцијом имовине црквама и верским заједницама тема од посебног значаја и да је усвајање Закона о повраћају имовине црквама и верским заједницама део укупних настојања да се наша легислатива усклади са корпусом правних традиција Европске уније.
Председник Егереши је овом приликом истакао:- Усвајање и имплементација Закона о повраћају имовине црквама и верским заједницама је важан сегмент укупних процеса политичке и економске консолидације које Србија пролази од 2000. године.
Повраћај имовине црквама и верским заједницама, је сложен задатак који се остварује на политичком, економском и административном нивоу.
Реституцијом се омогућава поштовање три принципа односа државе и цркве – принцип секуларне државе, аутономност цркава и добра сарадња са верским заједницама у многим сферама.
Сарадњи са традиционалним црквама и верским заједницама, се у АП Војводини – вишенационалној, мулти-језичној и мулти-конфесионалној заједници, придаје посебна пажња.
Вишенационална, вишејезична и мултиконфесионална Војводина опстаје захваљујући јачању политика мултикултурализма и интеркултуралног дијалога, које не значе ништа друго до поштовање неотудјивих људских и мањинских права: право на слободно изражавање верских уверења је једно од темељних људских права и слобода.
Посебно значајним сматрам да се у оквиру дефинисаних надлежности, АП Војводина остварује сарадњу са црквама и другим верским заједницама и помаже њихове делатности, које врше у јавном интересу.
Када кажем Војводина, мислим на неговање културе и политика солидарности и дијалога. Политике помирења, толеранције и сарадње, дијалога и солидарности јесу кључне теме наших свакодневних активности.Програми толеранције које реализују Извршно Веће и Скупштина АП Војводине укључују и културу поштовања различитих религија. Све до сада реализоване, као и планиране активности имају за циљ унапредјење интеркултуралног дијалога и толеранције.
Европска перспектива наше политичке стратегије је препознатљива константа. Константа су помоћ и подршка свих покрајинских органа и институција, и посебно морам нагласити правну и стручну помоћ коју Покрајински секретаријат за прописе, управу и националне мањине, пружа представницима цркава и верских заједница у процесима реституције имовине.
Скупштина, највише представничко тело АП Војводине, сматра реституцију црквене имовине важном темом, измедју осталог и на темељу чињенице да се највећи број одузетих конфесионалних поседа налази на територији Војводине, скоро двоструко више него у осталом делу Републике Србије.
Не смемо заборавити, да власничка структура и алокација одузетог земљишта у Републици Србије показује да је у АП Војводини одузето 10 пута више земљишта него у остатку Републике Србије, што значи да се већина земљишних површина које би у поступку реституције требало вратити ранијим власницима налази на територији АП Војводине.
Србија има данас око 80.000 тзв. бивших власника који потражују своју имовину, што свеукупно чини близу пола милиона људи. Од тога, из реда цркава и верских заједница има око 3.000 потенцијалних потражилаца одузете имовине".
Према речима председника Егерешија да би циклус денационализације био потпун, неопходно је учинити све да се заокружи процес реституције, и пронадју одговарајући модели обештећења. Обештећење се може разумети како кроз димензију објективне, тако и димензију субјективне накнаде. Он је рекао да не смемо заборавити да заокружени процес обештећења обухвата и све друге бивше власнике.Општу денационализацију очекују власници национализованих приватних привредних предузећа, банака и установа, власници експроприсаних великих пољопривредних и шумских поседа, световне задужбине и фондови, власници национализованог градјевинског земљишта, власници национализованих зграда и станова.
Главнина реституције пољопривредног земљишта – 94%, требало би да се реализује у Војводини.
Председник Егереши изнео је на крају уверење да ћемо пронаћи заједничко решење на опште добро и заједничку корист, те да смо сви у временима кризе вођени следећим начелима: одговорношћу према свом позиву, толеранцијом и поштовањем, те солидарношћу према свим члановима наше заједнице.
Драган Новаковић, помоћник министра вера Републике Србије истакао је овом прилико да ће Министарство дати пуну подршку законској легислативи у области повраћаја имовине црквама и верским заједницама, што је и један од услова за наш улазак у Европску унију.Он је рекао да се налазимо у периоду активне примене и да је оцењено да су законска решења довољно флексибилна и да омогућавају свим заинтересованим странама да у сарадњи и уз договор постигну најприхватљивија решења. Представници међународних организација које прате верска права изнеле су похвале чињеници да је Закон о реституцији црквене имовине донет у Србији и да се примењује и недвосмислено указују да се ради о важном прилогу хармонизације наших прописа са стандардима Европске уније, рекао је Новаковић.
У свом опсежном излагању Владимир Тодоровић, директор Дирекције за реституцију имовине Републике Србије објаснио и све основе одузимања имовине почев од 1946. па све до 1958. године, као и имплементацију Закона о реституцији црквене имовине која у Србији започела и траје, указујући на проблеме који су неминовни. У завршници излагања он је имплементацију Закона о реституцији црквене имовине у Србији назвао пионирским послом, који до сада није спровођен код нас. Посао враћања конфесионалне имовине је започео, али како се односи само на једну категорију субјеката којима је одузета имовина, он ће остати непотпун и са сенком на равноправности осталих бивших власника, физичких и правних лица, уколико убрзо не уследи и тзв. општа денацинализација која би и осталим субјектима такође дала право на реституцију и обештећење.
/ Нови Сад, уторак, 24.03.2009
Одржана Друга међународна конференција ”Реституција имовине црквама и верским заједницама у Републици Србији”
