Нови Сад, 12.децембар – Данас је у Великој сали Скупштине АП Војводине одржана јавнарасправа у вези са Стратегијом за заштиту од насиља у породици и других обликародно заснованог насиља у АП Војводини.Скуп су организовали Покрајински омбудсман и Покрајинскисекретаријат за рад, запошљавање и равноправност полова. Поред организатора ичланица радне групе која је израдила нацрт поменуте стратегије, скупу јеприсуствовало и преко 130 учесника изопштинских судова и тужилаштава, полиције, општинских комисија и одбора заравноправност полова, здравствених установа, републичких и покрајинских органа управе, међународних идомаћих невладиних организација које се баве насиљем у породици и у оквирумреже „Живот без насиља&рдqуо;. Циљ скупа је био да у процес израде нацрта овестратегије укључи све значајне институције, владине и невладине организације,те стручњаци из ове области који ће дефинисати начине и механизмекоординисања рада и поступања одговарајућих институција и организација услучајевима насиља у породици.
У својој уводној речи Др Петар Теофиловић, покрајинскиомбудсман, истакао је чињеницу да је насиље у породици и над женама проблемдруштва у целини, иако се он често доживљава као лични или породични.Заташкавање и игнорисање насиља било које врсте, истиче др Теофиловић, водиу опасност да се деци и младима оно пренесе као друштвено оправдана, па чак ипожељна, вредност, упркос чињеници да насиље представља кршење читавогниза људских права, почевши од оног основног – права на живот. Уколико се узмеу обзир колико државу и цело друштво кошта првенствено социјално, здравствено,а потом и друго збрињавање како жртава, тако и насилника, одговорност заспречавање насиља и његовог санкционисања сносе сви сегменати друштва, одпојединаца до државних институција. Стога је похвално што је, уз невладин, идржавни сектор увидео потребу за систематским бављењем овим проблемом ипредузео кораке ка његовом конкретном решавању на свим нивоима. Наводећи позитивна искуства из сарадње државног сектора,невладиних организација и појединаца на изради нацрта ове стратегије, ЈелицаРајачић Чапаковић, помоћница покрајинског секретара за рад, запошљавање иравноправност полова, истакла је важност институционализације ове и сличнихстратегија како би се за конкретне активности на терену обезбедила и новчанасредства из покрајинског, односно државног буџета. У Војводини се већ дужевремена конкрето ради на подизању свести о потреби заступања роднеравноправности у свим живота. У том контексту су Скупштина и Извршно веће АПВучиниле потребне кораке путем оснивања релевантних институција и организација,као и кроз издвајање 7 милиона динара за изградњу сигурних женских кућа уЗрењанину, Суботици и Сомбору.
Током динамичне расправе учесници су дали бројне предлоге исмернице за конкретизацију и прилагођавање нацрта стратегије стварнимпотребама на терену пре него што она буде упућена на разматрање Скупштини АПВ.Као кључна издвојила су се питања конкретног поступања у случајевима насиљау породици, нарочито када дође до судског поступка, као и питање преношењатерета доказивања у судском поступку са жртве на насилника. У том контекстуактуелно је било питање заштите жртава, нарочито деце, од секундарне трауматизацијетоком поступака сведочења када се поново суочавају са насилником. Учесницискупа се слажу да цела стратегија треба да одише ставом који подржаваконкретне, континуиране проактивне и превентивне активности и мере. Кључнуулогу у промовисању ненасиља и смањењу степена породичног насиља учесницивиде у едукативним активностима, како у школама, тако и оног намењеногстручњацима, специјализацији постојећих стручњака разних професија за питањанасиља у пордици, те мобилисању медијске пажње и њеном усмеравању напревентивне активности и садржаје из ове области.
/ Зрењанин, среда, 12.12.2007