/ Нови Сад, субота, 07.07.2007

Одржана конференција на тему запошљавања у АП Војводини

Нови Сад, 7. јул – Председник Извршног већа АП Војводине мр Бојан Пајтић,директор Фонда за развој Војводине Михајло Бркић и директор Фонда за капиталнаулагања АП Војводине Момчило Миловић одржали су конференцију за новинаре, на којој је било речи озапошљавању у Војводини, програмима за смањење незапослености, активностимаи плановима фондова по питању запошљавања.Према подацима Покрајинске службе за запошљавање, број незапослених уВојводини је, од децембра 2006. године до краја маја 2007. смањен за 9,41одсто, односно за 25 000 људи. Крајем децембра, у Војводини евидентирано је275 000 незапослених, а данас тај број износи 249 000. У Републици Србији,такође је смањен број незапослених, али значајно мање него у АПВ – натериторији Републике без покрајина, у односу на децембар 2006. године, бројнезапослених смањио се за 3,08 одсто, а уколико поредимо статистичке податкеиз Републике и покрајине, та разлика износи скоро 7%, рекао је председник ИВВмр Бојан Пајтић. Извршена је процена колико су покрајинске институције допринеле смањењунезапослености, а подаци указују да је од децембра прошле године до краја мајаове године, односно, за период од годину дана – од маја прошле, до краја мајаове године – преко Фонда за развој запослено око 2 500 људи, а из пројектанових технологија и нових материјала 13 600 људи. Преко Гаранцијског фонда иФонда за развој пољопривреде, запослен је мањи број лица, али, у структури од25 000 колико је данас мање незапослених у односу на децембар 2006. године,према проценама покрајинских фондова, као и покрајинског секретаријата за наукуи технолошки развој, око 12 500 људи је директно или индиректно пронашлозапослење преко пројеката Извршног већа АП Војводине.Председник Пајтић је рекао да се очекује да до краја ове године, прекопрограма нових технологија и материјала буде запослено још око 8700 радника. Собзиром на то да ће се тек отворити конкурси преко Фонда за развој Војводине,процена отварања нових радних места још увек није могућа, већ ће се онаизвршити на однову нових бизнис планова. Процењује и очекује да ће преко Фондаза капитална улагања бити, директно радно ангажовано 20 000. Према Пајтићевимречима, ово нису нова радна места, већ је то радни ангажман грађевинскеоперативе, а тачан податак знаће се када се заврше тендери Фонда за капиталнаулагања, односно, када се види које ће грађевинске фирме и на који начинангажовати раднике. Пајтић је изразио задовољство динамиком и степеномсмањења незапослености у Војводини, и нагласио да ће Извршно веће прекоинституција које су биле основни развојни механизам смањења незапослености ипривредног развоја, наставити са овим програмима, јер се показало да супрограми нових технологија и нових материјала одличан механизам да се покренепривредни развој и у неразвијеним општинама, најпре отварањем нових погона, укоје је покрајина уложила око 30 одсто средтсва на име нових радних места.Директор Фонда за развој АПВ Михајло Бркић говорио је о цени новоотвореноградног места, која је извршена на основу података Света страних инвеститора.Прошле године, цена радног места износила је, у зависности од делатности, између12000  и 25000 евра. Пошто Фонд за развојАПВ има преко 51 посто пласмана у пољоприовреди, а у овој области средства сеусмеравају највише ка набавци опреме – у овој привредној грани, радна места сеотварају на секундарном нивоу, односно са циљем да се пољопривредницимаомогуће бољи услови за рад, као и њихов останак у селима и на својимпољопривредним добрима, чиме се утиче на евентуално ново отварање проблеманезапослености у градовима. Када је реч о осталим привредним делатностима – издомена индустрије, услуга и трговине, запослено је више од 10 500 људи, док јепреко старт ап линија ове године запослено преко 500 људи. Ускоро, односно већнаредне недеље, очекују се нови конкурси за привредне субјекте који натериторији Војводине раде дуже од три године.Директор Фонда за капитална улагања Момчило Миловић је рекао да ће Фондаза капитална улагања, на основу новог буџета Републике Србије, ове годинерасполагати са 20 милијарди динара, а у буџету Фонда наћи ће се још 800милиона динара које је определила Скупштина АП Војводине. Ова средства бићеусмерена на развој привреде, пољопривреде, ка оживљавању привреде у неразвијенимвојвођанским општинама, као и у мултинационалне општине, али и ка развоју новихтехнологија и материјала и пружању подршке равноправној полној структури лицакоја траже посао. Миловић је истакао да се ове године преко Фонда за капиталнаулагања очекује запошљавање око 20 000 људи.