/ Нови Сад, уторак, 22.05.2007

Одржана конференција о образовању Рома у Војводини

Нови Сад, 22. мај – У Извршном већу Војводине, у организацији  Покрајинског секретаријата за образовање и културу, Удружења ромских студената(УРС) и Новосадског  хуманитарног  центра (НСХЦ) одржана је у конференција под називом «Обрзовање Рома уВојводини». На почетку скупа, говорили су др Габор Лоди, потпредседник Извршногвећа Војводине и др Золтан Јегеш, покрајински секретар за образовање икултуру.
– Свако модерно, развијенодруштво мора да реализује снажну социјалну политику, која ће омогућити да сепојединци и групе лакше интегришу у друштво – казао је др Габор Лоди,потпредседник ИВВ. У региону, у Србији и у Војводини најугроженији инајсиромашниоји делови друштва су Роми, што изискује залагање друшва да серомска популација брже и лакше социјално интегрише у друштвене токове. Додатнаобавеза АПВ и наше владе је да се мултиетичност, мултикултуралност имултиконфесионалност, што су посебне вредности, поштују. Унапређењеобразовања Рома је важан задатак Секретаријата за образовање и културу, јерпознато је да је образовање покретач економског и културног развоја једногдруштва.Др Лоди подсетио на низ подстицајних мера и пројеката Извршног већаВојводине за подизање образованог статуса Рома, попут Одлуке из 2005. године ооснивању Савета за образовање Рома.Покрајински секретар заобразовање и културу др Золтан Јегеш, позивајући се на Повељу УН о људскимправима и на Устав Републике Србије, подсетио је да право на образовањеприпада свима. Он је упозорио да се то право у пракси нажалост не остварује. Каопример, навео је да мање од 30 посто ромске популације у нас завршава основнообразовање, за шта постоје бројни разлози. Програмом Декаде Рома започет јепроцес интензивног рада на интеграцији Рома, казао је др Јегеш, а образовањеје идентификовано као једно од најважних области коју треба унапредити. ЗатоПокрајински секретаријат за образовање и културу жели, не само да промовише,већ и да убудуће учествује у развијању и реализацији програма који доприносеинтеграцији Рома.- Стога је – како је објаснио др Јегеш – обавеза власти да створи модерношколство које ће задовољити образовне потребе деце и побољшати образовниположај ромске популације. Наша је обавеза и да оспособимо васпитаче и учитељекоји ће образовати ромску децу. Кључни фактор за разрешење социјалнеситуације Рома је образовање, због чега је израђен Предлог мера за унепређењеобразовног статуса Рома, уз препоруку локалним самоуправама да израде акционепланове за њихово образовање.                              На конференцији су изнети иподаци о ромској популацији у Војводини коју, према званичној статистици, чини29.057 људи, али је тај број, према процени ромских невладиних организација, знатно већи и креће се између 100-150.000.Напоменуто је да, за разлику од других националних мањина, Роми немајумогућност да похађају наставу на ромском језику, него само изборну наставу утрајању од четири сата недељно. Један од разлога је и недостатак кадрова занаставу на ромском језику. Када је реч о образовању Рома у Војводини, проблемје пре свега, што велики број деце не похађа наставу, а један од разлога је шторомске породице живе у великом сиромаштву.Предложене мере којетреба имати у виду при изради планова за унапређење образовног статуса Ромаодносе се на образовање базе података, рано укључивање ромске деце уобразовни систем, помоћ ромској деци у учењу, материјалној подршци  ромским породицама за школовање деце и уповећању поверења у образовне инстируције. Битно је, истакли су учеснициданашње конференције, развити осетљивост неромске популације за потребе ипроблеме Рома.