/ Нови Сад, четвртак, 19.07.2007

Одржана конференција ”Ромкиње у Србији: поглед унапред”.

Нови Сад, 19. јул – У организацији Покрајинскогсекретаријата за рад, запошљавање и равноправност полова, у сарадњи саЕвропским центром за права Рома и уз подршку "Интернатионал ПолицyФеллоwсхип" програма Института за отворено друштво из Будимпеште, данас јеу Извршном већу Војводине одржана регионална конференција под називом"Ромкиње у Србији: поглед унапред".Родна равноправност, поред борбепротив сиромаштва и дискриминације, представља једну од области која треба дабуде садржана у свим програмима Декаде инклузије Рома, којој је наша земљаприступила 2005. године ради унапређења положаја ромске заједнице. Данашњаконференција има циљ да укаже на положај Ромкиња у Србији и региону, као и наобавезу државних органа у реализацији међународних правних инструмената засузбијање дискиминације жена, посебно Ромкиња. Циљ је да се унапреди исарадња владиних институција и међународних и невладиних организација радипреузимања зајадничких иницијатива у циљу унапређења положаја Ромкиња у Србији.Окупљене учеснике испредИзвршног већа АП Војводине поздравио је потпредседник др Габор Лоди. Положајжена, посебно Ромкиња, у контексту остваривања људских права и изградњасистема за поштовање људских права и спречавање свих видова дискиминације,као  важан услов за развој демократскогдруштва, јесте један од приоритета покрајинске владе, нагласио је др Лодии одржавање данашње конференције означио као значајан доприноспостизању  постављеног циља.Државна секретарка у Министарствурада и социјалне политике Снежана Лакићевић Стојачић је изнела да не постојеподаци колико Ромкиња живи у Србији, али да су сва досадашња истраживањапоказала да Ромкиње спадају у најугроженије групе у Србији. Стога је неопходнопроменити начин пописивања становништва, како би и Ромкииње дошле у позицијуда остварују своја права, тим пре што су подаци са последњих избора показалида су Ромкиње, излазећи на изборе, показале своју заинтерсованост да будуравноправне у друштву. Снежана Лакићевић Стојачић је указала да постоје подацида су Ромкиње свакодневно дискриминисане, често жртве насиља, без довољнообразовања, рано постају мајке са више деце и да све то захтева озбиљне мереи сарадњу свих на решавању ових проблема. Јелица Рајачић Чапаковић, помоћницау Покрајинском секретаријату за рад, запошљавање и равноправност полова јеизнела шта је овај секретаријат до сада учинио да се побољша положај Ромкиња.Отворена је Канцеларија за инклузију Рома и она је буџетски корисник уВојводини. У Извршном већу радиСавет за интеграцију Рома, као саветодавно тело.  Покрајинска влада разматрала је Информацију оположају Ромкиња и донела значајне закључке, уведене су квоте за ромскестуденте и студенткиње у програму стажирања у покрајинској администрацији, заукључивање деце у систем предшколског образовања, затим Акциони план заспецифичан положај Ромкиња, у склопу Националног плана за жене. Осталинда Маја Овале из Европског центра за права Рома изнела је закључнекоментаре Комитета УН за елиминацију дискриминације жена које се односе наСрбију. Ромкиње у Србији су у веома неповољној ситуацији, те је упућен апелВлади Србије да се у консултацији са свим сегментима у друштву обезбеде чврстемере за спровођење препорука Комитета које се односе на побољшање положајаРомкиња. Између осталог, једнаки критеријуми за коришћење сигурне куће зажртве насиља, да се пажња посвети образовању Ромкиња, предузму мере зазапошљавање без дискриминације и обезбеди доступност здравствених услуга.Татјана Перић  из Института заотворено друштво је истакла да без одлагања треба обезбедити одговарајућефинансијске и људске ресурсе за спровођење Националних акциононих планова уоквиру Декаде Рома, њихову имплементацију вршити на ефикасан и транспарентан начиниз учешће представника ромске заједнице.