/ , понедељак, 26.11.2007

Одржана конференције под називом ”Заједно против насиља над женама”

НовиСад, 26. новембар –  Поводом обележавањамеђународне кампање «16 дана активизма против насиља над женама» у СкупштиниАП Војводине одржана је конференција « Заједно против насиља над женама.»Конференцију је отворио Бојан Костреш, председник Војвођанске скупштине. Наскупу су  говориле Гордана Чомић, народнипосланик, Јадранка Бељан-Балабан, председница Одбора за равноправност половаСкупштине АПВ, Јелица Рајачић-Чапаковић, помоћник секретара за рад,запошљавање и равноправност полова и Даница Тодоров, заменица покрајинскогомбудсмана.ПредседникСкупштине АПВ Бојан Костреш је истако да је логично и очекивано  активно учешће покрајинске администрације иСкупштине АПВ у обележавању ове кампање. Покрајинска администрација је увекспремна да се суочи са важним друштвеним проблемима и да укаже на њих. Анасиље над женама јесте велики друштвени проблем на који морамо да укажемо ида се против њега боримо. Не смемо дозволити да насиље над женама постанетема уског броја људи, односно да постане проблем жртава и да се третира каопроблем односа у породици. Према његовим речима данас у Србији не постојијасно дефинисана стратегија за борбу против насиља над женама. Нема нирелевантне статистике о томе како у породици настаје насиље над женама, коликотог насиља има и какви су његови облици. Без јасних података рекао  је Костреш, тешко можемо да се супроставимоовом великом друштвеном проблему. – Важно је да постоји јасна законодавнарегулатива која ће уредити ову област, као и њено стриктно поштовање.Скупштина АПВ и покрајинска администрација активно ће се укључити у доношењенеопходних закона и њиховој имплементацији, закључио је Костреш.Народнапосланица Гордана Чомић говорила је о искуствима из којих су проистеклидосадашњи резултати у законодавству и институционализацији борбе противнасиља над женама. Она је подсетила да се наше друштво суочава сапредрасудама, стреотипима и однегованим друштвеним моделима када је у питањунасиље над женама.У борби против ових појава Гордана Чомић је нагласила да јепотребно охрабрити и подучити жене да могу постићи промене у свим сферамадрушва, али се исто тако могу заштити и од насиља. Она је објаснила да је до 2011.године потребно много више урадити, не само у законодавним оквирима, што јелакши део посла, него управо на разбијању предрасуда, стреотипа и негативнихставова о положају жена у нашем друштву. – Потребно је да престане третирањежена као робе. Ако слушамо језик којим се у друштву говори о женама, видећемода је то најсуптилнији начин како се испољава негативна слика о њима. Требауклонити моделе у друштву који стварају матрицу за насиље над женама, истаклаје народна  посланица  Гордана Чомић.  Уписму,  којим је Даниел Ибер, специјалниизаланик Савета Европе у Србијипоздравиоскуп, подржано је досадашње залагање институција и грађанског друштва уСрбији да се институционализује превенција насиља над женама. Насиље наџенама представља кршење људских права, истакнуто је и у Студији коју јеусвојио Савет Европе, каже се у писму и износе подаци да је 45 посто жена усвом животу у државама ЕУ, трпело или било изложено насиљу, а 12-15 посто њих су жртве злостаљања у породици. Наведеноје и да се правни оквири заштите жена од насиља у породици налази у ПрепоруциСавета Европе која је усвојена 2002. године и која представља правни документза свеобухватну стратегију превенције насиља и заштите жртава. Ова кампања покренутаје у Мадриду,  новембра 2006. године, аједан од циљева је да се подигне свест о постојању насиља у европскимдруштвима, а са друге стране да се да се жене охрабре да затраже помоћ.