/ Нови Сад, четвртак, 27.09.2007

Отпочела реализација пројекта ”Инклузија ромских ученика у средњим школама у АП Војводини”

Нови Сад, 27. септембар – ПотписивањемПротокола о сарадњи са Саветом за интеграцију Рома и Удружењем ромскихстудената, Покрајински секретаријат за образовање и културу отпочео је сареализацијом пројекта "Инклузија ромских ученика у средњим школама у АПВојводини".- Ради се о веома значајномпројекту, за који смо добили финансијску подршку европског Фонда за образовањеРома, у износу од 850 хиљада евра. Образовање деце – припадника ромскезаједнице, један је од приоритетних циљева које смо у Покрајинскомсекретаријату за образовање и културу желели да остваримо и зато је помоћ којусмо добили из Европе добродошла, при чему ће нам бити неопходна помоћ ромскихудружења – рекао је покрајински секретар за образовање и културу др ЗолтанЈегеш.Протокол о сарадњи у реализацијипројекта, која ће трајати четири године, у Извршном већу Војводине потписали супокрајински секретар за образовање и културу др Золтан Јегеш, који је уједно ируководилац пројекта, затим Петар Николић, као представник Савета заинтеграцију Рома и Дејан Димитров, председник Удружења ромских студената. Оверомске организације биће партнери Покрајинском секретаријату и, како је речено,посебно ће се ангажовати на промоцији значаја образовања међу припадницимаромске заједнице.Циљ пројекта је да се повећаброј редовних ученика – припадника ромске националне заједнице који редовнопохађају средње школе, затим да се побољша њихов успех у школи и мотивацијаза наставак школовања и даље образовање. Новина је да ће помоћ ученицимапружати наставници – ментори, за које је пројектом предвиђена додатна обука заменторски рад, што се сада не практикује у систему редовног образовно-васпитнограда. Ментори ће континуирано пратити напредовање ових ученика. Стипендирањеученика и менторски рад са ученицима показало се као ефикасна компензација заекономска ограничења ученика Рома у образовању, у земљама у окружењу, којесу већ отпочеле са реализацијом сличних пројеката. За четири године предвиђено јестипендирање 850 ученика средњих школа – Рома. Очекује се учешће 132ментора, 30-40 људи који ће учествовати у организацији и мониторингу. Пројекатобезбеђује финансијску и менторску подршку за генерације ученика од првогразреда средње школе ове школске године (2007/08), до краја њиховогшколовања и за ученике који ове школске године упишу други, трећи и четвртиразред – до завршетка њиховог средњошколског образовања. На основупостојећег броја редовних ученика Рома уписаних у средње школе, као и бројауписаних ученика у први разред средње школе, обезбеђена су стипендије за 353ученика у овој школској години. По речима др Јегеша, око 500 људи ће битиукључено у институционално-организациону схему пројекта већ у овој школскојгодини.Покрајински секретар за образовање и културу др Золтан Јегеш је рекао даће побољшање образовног статуса Рома, јачање њихових професионалнихкомпетенција и стварање добре основе за наставак школовања, да ће допринетидугорочнијем решавању питања сиромаштва ромске популације, али исензибилизацији јавности на "живети са", уместо за "живетипоред".Представник Савета за интеграцију Рома Петар Николић нагласио је да Извршновеће Војводине на најбољи начин спроводи максиму да је улагање у образовањенајбоља инвестиција. Наиме, и пре почетка Декаде Рома, Покрајинска влада јеувела позитивне мере према припадницима ромске националности: од образовања,уписа на факултете, до смештаја у ученичке и студентске домове. Дејан Димитров,председник Удружења ромских студената потврдио је да од раније егзистира веомаплодна сарадња са покрајинским органима. У то име и ради успешностиреализације новог пројекта, поклонио је покрајинском секретару оловку санатписом на ромском језику: "Образовање руши сиромаштво".  Представници ромских организација апеловалису на своје сународнике да указану шансу искористе максимално, потврђујућиспремност за ангажман у анимирању Рома да учествују на конкурсу за добијањестипендије.