Покрајински секретарка за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Александра Ћирић Бошковић обратила се данас у Карловачкој гимназији, у Сремским Карловцима, на отварању 53. Бранковог кола, манифестацији која је ове године посвећена прослави 200. годишњице од рођења Бранка Радичевића.
Честитајући овај значајан јубилеј, у име Покрајинске владе и ресорног секретаријата, она је подсетила на то да Карловачка гимназија истовремено обележава и 233 године свог трајања, као и 133 године рада у овој репрезентативној згради, изграђеној у српско-византијском стилу.
„Било је довољно шест, младалачких, ђачких година проведених у Карловачкој гимназији, па да Бранко свој живот и књижевно дело заувек веже за овај сликовити град,“ истакла је секретарка Ћирић Бошковић и додала да је Радичевић, један од наших најзначајнијих песника српског романтизма, управо у Сремским Карловцима провео најлепши и најбезбрижнији део свог кратког живота, оставивши иза себе не тако велик, али, по свему, изузетан опус песама.
Она је подсетила на то да је сећање на те најбезбрижније дане живота, које су Карловци пружили Радичевићу, постало управо његово доживотно суштинско песничко надахнуће.
Ресорна секретарка је указала на то да је Бранко био један од најдоследнијих следбеника Вукове реформе правописа и увођења говорног народног језика у књижевности, те зачетника модерне српске књижевности.
Прве стихове Радичевић је написао док је похађао Карловачку гимназију, а прву и другу песничку збирку објавио је током боравка у Бечу 1847. и 1851. године на народном језику. Трећа књига му је објављена постхумно у Бечу 1862. године.
Секретарка Александра Ћирић Бошковић је истичући Бранков ванвременски и бескрајни значај на песничком небу, навела да ће Покрајинска влада и ресорни секретаријат, у оквиру расположивих средстава, остати снажан партнер манифестацији „Бранково коло“, која чува успомену на живот и стваралаштво овог српског књижевног и великана.
У име домаћина поздравне речи упутио је председник манифестације „Бранково коло“ Ненад Грујичић, који је подсетио на то да се ова манифестација посвећена великом јубилеју обележава од марта до 16. септембра ове године.
У културно-уметничком делу програма стихове Бранка Радичевића рецитовали су досадашњи лауреати Бранкове награде, ђаци, песници, a наступио је и хор Гимназије „Јован Јовановић Змај“.