/ Нови Сад, четвртак, 13.09.2007

Отворен нови погон за прераду воћа и поврћа ”Здраво-органик” у Селенчи

Селенча/Нови Сад, 13. септембар – Председник Извршног већа мр Бојан Пајтић и републички министар запољопривреду др Слободан Милосављевић отворили су у Селенчи (општина Бач)нови производни погон за прераду воћа и поврћа "Здраво-органик" уоквиру предузеће "Слован-прогрес" д.о.о.Инвестициона вредност објекта је четири милиона евра, а Извршно већеВојводине и Покрајински секретаријат за науку и технолошки развој, у његовојизградњи учествовали су са 71,19 милиона динара, што је око 900 хиљада евра. Нови објекат за производњуконзервисаног воћа и поврћа "Здраво-органик" је финансијски подржаниз покрајинског буџета у оквиру програма Покрајинског секретаријата за науку итехнолошки развој, преко кога суфинансира отварање погона и фабрика уВојводини са новим технологијама и новим материјалима. Изградња погона у неразвијеним општинама, са производњомкоја је намењена извозу и отварање нових радних места у тим срединама били суприоритетни критеријуми при одабиру пројеката који се финансирају из овогпрограма. Капацитет прераде воћа и поврћа у новом погону "Здраво-органик"је пет хиљада тона годишње, а очекује се бруто приход од око пет милионаевра. Реализацијом пројекта “Здраво-органик&рдqуо; посао у производњи ће добитинових 50 радника, а кроз разне облике кооперације биће упослено још 500  радника. Производи предузећа "Слован-прогрес" у чијем је саставу погон“Здраво-органик&рдqуо; већ се извозе у Словачку, Аустрију, БиХ и Црну Гору, а планирасе и извоз у Словенију и Русију. Поздрављајући госте, генерални директор чуро Боцка је рекао да је"Слован-прогрес" је основан 1980. године на данашњи дан, каограђевинско-занатска задруга. Данас је то профитабилна фирма која запошљававише од 200 радника, а у сезони и додатну испомоћ. Захвалио се Извршном већу ипосебно Покрајинском секретаријату за науку и технолошки развој, јер језахваљујући финансијској помоћи "Слован" набавио најмодернијутехнологију, са посебним УЛО (ултра-лоw-оxyген) коморама, у којима воће иповрће може да се, без икаквих промена, чува и годину дана, чиме се обезбеђујенесметана производња  која не зависи одсезонског карактера сировине. Председник Покрајинске владемр Бојан Пајтић је рекао да ако је Бач највеће градилиште у Војводини, како јенавео председник општине Бач мр Томислав Богуновић, онда је Војводина највећеградилиште у Европи. Ове године, из средстава Фонда за капитална улагањаасфалтираће се 480 километара путева, изградити 62 водоводне и канализационемреже у насељеним местима, реконструисати насипи који више од 20 година нисупоправљани.- То јесте наша политика ипоследица наших залагања спада и побољшање положаја пољопривреде. Војводинаније само највеће градилиште у Европи, него и највећи биро за запошљавање наовом континенту, рекао је председник Пајтић и навео податак да је, од јула2006. до јула 2007. године, у Војводини смањена незапосленост за 14,4 одсто. – То је огромна стопа, којауказује на то да у Војводини живе предузимљиви људи, који су са енергичномподршком покрајинског секретара проф. др Драгослава Петровића успели да остваресвоје квалитетне пројекте, као што је то урадио чуро Боцка са"Слованом"- рекао је Пајтић.  Успешност у реализацијипрограма изградње погона нових технологија и нових материјала,  по речима проф. др Драгослава Петровића,  указала је на потребу да се са програмомнастави и да се изради план за наредне четири године, да се у целој Војводиниизграде овакви погони и да цела Војводина има посла.Министар за пољопривреду уВлади Србије Слободан Милосављевић је рекао да Србији треба још многопројеката као што је "Слован-органик", јер највећу конкурентност можеда оствари у производњи и пласману производа од воћа и поврћа.- Колико ћемо се брзоразвијати директно је повезано са тиме колико ћемо квалитетно стављати у функцијупотенцијале којима располажемо. А у производњи хране су ти потенцијалиевропски респектабилни. Верујем у пољопривреду ове земље и радимо на томе дасе за неколико година дуплира производња у ратарству и неких другим гранамапољопривреде, што ће утицати на побољшање квалитета живота људи који одпољопривреде живе, али и на укупан привредни развој и побољшање имиџаСрбије – нагласио се министар Милосављевић.