/ Нови Сад, среда, 23.05.2007

Отворен нови веб портал: www.бебац.цом

Београд/Нови Сад, 23. мај – Поводом презентације првог вебпортала посвећеног трудницама, односно, првог родитељског порталаwww.бебац.цом у нашој земљи, који је намењен трудницама, младим родитељима ипаровима који планирају породицу, у Београду су додељена признања испецијални Орден за заслуге – пријатељ трудница, свим представницимапредузећа, институција и појединцима који су подржали ову акцију."Предносттрудницама" је кампања која је покренута како би се трудницама у нашемдруштву пружила конкретна помоћ, а такође и ради жеље и потребе да сепопулација младих парова информише и едукује на њима прихватљив и доступанначин. "Мрежа пријатеља" је веома широка, а данас су додељенапризнања представницима Поште, ЕПС-а, београдског ГСП-а, Београдског сајма ипредставницима фирме "Металац" из Горњег Милановца. Ово признањепримила је и др Александра Новаков начелник Клиничко-акушерског центра у НовомСаду.Специјалнопризнање – Орден заслуге за народ, додељен је и председнику Извршног већа АПВојводине мр Бојану Пајтићу, који је као председник покрајинске владе, у времедок Влада Републике Србије није била формирана, пружио подршку кампањи да сесмањи ПДВ на беби храну, опрему и одећу.
Тим поводом, председник ИВВ мр Бојан Пајтић је рекао да јепре три године, када је формирана ова покрајинска влада констатовано драматичностање по питању демографске слике становништва у покрајини. ИВВ је прва администрацијакоја је увела накнаду за прворођено дете од 30 хиљада динара, јер је билапроцена да су то довољна средства за основне потребе. Уведена је и накнада заблизанце, тројке, четворке, субвенције за предшколско образовање трећег ичетвртог детета у породици. Током прошле и ове године, за ове намене изпокрајинског буџета издвојено је око пола милијарде динара. Пајтић је рекао даје 2007. година проглашена Годином трудница, са циљем да труднице буду"равноправније". Оне морају осећати да се друштво стара за њих, штоће све нас подстаћи да имамо што више деце и да опстанемо као нација, рекао јеПајтић. Кодекс понашања према трудницама, који је потписао председникИВВ/а,  настао је као идеја да се скренепажња јавности на лош друштвени третман према женама које су у другом стању.То је скуп морално-цивилизацијских правила, а потписници су се обавезали да ћеу оквиру својих надлежности промовисати кампању, третирати труднице саапсолутним приоритетом и уступати им одређене привилегије.