/ Инђија, петак, 28.09.2007

Отворен шведски Едукативни центар у Новом Саду

Нови Сад, 28. септембар – У Мастер центру Новосадског сајмаотворен је шведски Центар за едукацију младих, незапослених и лица саинвалидитетом и свих који желе да прошире своја знања. Оснивање Центрарезултат је сарадње Канцеларије за европске послове Извршног већа Војводине(КЕП) са представницима шведске регије Халанд и шведске фондације АБФ која себави неформалним образовањем одраслих лица. У Центру за едукацију – истакли супредставници фондације АБФ из Шведске носиоци овог трогодишњег пројекта -незапослена лица, лица са посебним потребама, али и сви који су заинтересовани,моћи ће да стекну нова знања, усвоје вештину рада на компјутеру, науче илиусаврше стране језике и стекну неке занатске вештине.На свечаности су били директор КЕП-а Предраг Новиков, представник регијеХаланд Стуре Валстен, менаџер овог пројекта Брацо Калајџић, представникшведске фирме Контакт која помаже Центар за едукацију Лаш Енгерфалк,представник фондације АБФ Дејвид Линг, представници инвалидних удружења идруги гости. Директор КЕП-а Предраг Новиков захвалио се фондацији АБФ ишведском региону што настављају да помажу грађанима Војводине у стварањумогућности за стицање нових знања и вештине које ће допринети усвајањуевропских вредности  и приближавањуЕвропској унији.Менаџер фондације АБФ Брацо Калајџић је истакао да у Шведској неформалнообразовање функционише паралелно са формалним више од једног века и да дајеизванредне резултате. Овај принцип и искуство фондација АБФ ће користити у радуЦентра за едукацију у коме ће различите групе похађати  разноврсне програме и курсеве. Иначе, АБФфондација има финансијску подршку Интернационалног центра "УлофПалме" и Шведске развојне агенције – СИДА.Помоћ пројекту пружа и шведска фирма "Контакт". Њен директор ЛашЕнгерфалк објаснио је да је "Контакт" створио уникатну мрежу уШведској путем које стимулише развој различитих фирми и помаже им да будууспешне. Рекао је да имају и свој "развојни дан" када се на једномместу окупљају финансијери, банкари, привредници, адвокати, изумитељи и другии позвао и делегацију из Србије да учествује. Иначе, од 1999. године,"Контакт" је  учествовао уразвоју 1.200 шведских фирми, запослено је 2.900 лица и биле су инвестиране двемилијарде шведских круна.Досадашња сарадња, кроз програме које је АБФ реализовао у општинама Ириги Инђија, настављена је данашњим отварањем Центра за едукацију, у чему јепрепознат подстицај да се почне размишљати о успостављању регионалнесарадње Војводине и Халанда – изнео је Стуре Валстен као представник шведскогрегиона Халанд.