/ Нови Сад, петак, 21.09.2007

Отворени дани Сентандреје у Новом Саду

Нови Сад, 21. септембар – Поводом одржавања ДанаСентандреје у Новом Саду, председник Извршног већа АП Војводине мр Бојан Пајтићотворио је у холу Бановине изложбу слика "Ретроспектива Сентандрејскесликарске колоније". Реч је о изложби слика, која приказује суштинскерезултате петнаестогодишњег рада српско-мађарске ликовне колоније Сентандреје,у којој се ствара нова уметност на местугде се већ три века стваралачки сусрећу српска и мађарска култура. Важност овеколоније огледа се у идеји регионализације културе остваривањем сарадње уметникаиз различитих држава.Председник Пајтић је у свом обраћању бројнимгостима – културним и црквеним угледницима из Војводине и Мађарске,  представницима Универзитета у Новом Саду иСамоуправе Срба у Мађарској,  указао навредности оваквих догађаја који представљају неизмеран допринос у неговањутрадиције културног повезивања и духовног прожимања два региона.- Претходних година и месеци ми смо имали пуноприлика да чујемо како је Косово колевка српске духовности и културе, али таспознаја нам свакако не дозвољава да заборавимо неизмеран допринос који сусрпски ствараоци уметности давали у Сентандреји, Пешти, Печују и Сегедину у 18.и 19. веку. Мађарска је пуна трагова српске културе и духовности. Српска имађарска култура су се узајамно прожимале и у симбиози стварале синергетскиефекат какав је могуће видети и на сликама које су данас овде – истакао јепредседник Пајтић.Он је нагласио и следеће: – И у Војводини се истопрожимају културе два народа и стварају нови квалитет. Ми се водимоопредељењем да се не сме заборавити да је Сентандреја била центар српскеграђанске уметности и културе у 18. и 19. веку, и то не само у оквируАустроугарске већ много шире, што нас је определило да одржимо дан посвећенСентандреји у Новом Саду. Такође, опредељење нам је и да реновирамоТекелијанум и да му вратимо стари сјај и да омогућимо нашој омладини и студентимада добију прилику да се у главном граду Мађарске упознају са културним,историјским и цивилизацијским доприносима наша два народа.Дан посвећен Сентандреји у Новом Саду представљазаједнички пројекат Завода за културу Војводине и Самоуправе Срба изСентандреје, чији је покровитељ Извршно веће АП Војводине. Поред изложбе сликау Извршном већу АП Војводине, ова свечана манифестација обухватиће и изложбуфоторепродукција експоната Музеја Православне цркве у Сентандреји у 19.00 сати,у холу Српског народног позоришта, као и концерт чувеног Ансамбла Вујичић ивокалне солисткиње Марте Шебешћан у 19.30 сати, на сцени Јован ЂорђевићСрпског народног позоришта.