Нови Сад, 16. април – Покрајинска секретарка за локалну самоуправу и међуопштинску сарадњу Јадранка Бељан-Балабан и заменик секретара Миодраг Јововић одржали су конференцију за медије поводом завршетка конкурса за оснивање услужних центара у војвођанским општинама.
– Конкурс је расписан средином фебруара, након анализе у којој је закључено да од 45 војвођанских општина, њих 16 има услужне центре различитог квалитета. Одлуком конкурсне комисије средства у износу од 21,4 милиона динара распоређена су за оснивање и опремање услужних центара у 14 општина (Бачка Топола, Бела Црква, Бечеј, Вршац, Житиште, Ириг, Мали Иђош, Нови Бечеј, Панчево, Панчево, Пећинци, Сомбор, Србобран и Тител) – рекла је Јадранка Бељан Балабан.
Распон услуга који су општински услужни центри у стању да пруже грађанима су разнолики и крећу се од издавања извода из матичних књига, доношења решења о додацима за децу, о породиљским накнадама, издавања решења за отварање радњи, разних уверења, закључака, до пружања информација о општинској управи, привредним и друштвеним делатностима.
– Пакса је показала да су грађани у знатном броју незадовољни због несналажења са великим бројем канцеларија, одељења и сектора у општинским администарцијама, као и због чињенице да најчешће морају поново да долазе да би решили неки проблем. С друге стране, и административни службеници имају своје оправдене жалбе и приговоре на односе који се стварају на релацији са грађанима. Оно на чега се најчешће жале јесте ометање и прекидање њиховог рада од стране грађана, који траже одређену канцеларију. Такође, незадовољни су објашњавањем и упућивањем у надлежни ресор где се губи драгоцено време и ствара се дезорганизација и нефункционалност. На основу овакве анализе може се закључити да је постојање и организовање општинских услужних центара веома значајно- рекла је Јадранка Бељан Балабан И додала .
Заменик покрајинског секретара за локалну самоуправу и међуопштинску сарадњу рекао је да су критеријуми за доделу средстава били процена статуса локалне самоуправе и опредељеност за побољшање услуга, затим процене релативности, релевантности и методологије предложених активности, као и процена предложеног буџета и рационалности трошкова. Максимална одобрена средства су 1,9 милиона динара за општину Бечеј, а минимална 460 хиљада динара за општину Сента.
На конференцији за медије Јадранка Бељан Балабан најавила је и програм рада у 2009, у односу на буџет Секретаријата који износи 277 милиона динара.
– Ова средства биће распоређена за подизање развојних капацитета локалних самоуправа, јачање административних капацитета и институција за управљење пројектима, као помоћ за текуће одржавање комуналних и других објекета у надлежности локалне самоуправе, за програме предвиђене локалним стратешким плановима, финасирање пројеката који су резултат успостављања међуопштинске сарадње и за финасирање пројеката који доприносе уједначавању степена развијености општина.
Одговарајући на питање о томе да ли постоји програм за решавање вишка запослених у локалним самоуправама у Војводини, Јадранка Бељан Балабан је рекла да се број запослених у општинама у Војводини креће у републичком просеку. – Разлика је у томе што су неке општине у Војводини у протекле две-три године кренуле у процес рационализације и сада ће им бити много лакше да овај процес заврше. Оно што на неки начин кочи процес рационализације јесте непостојење одговарајућих закона или кочнице које постоје у тренутним законима, као што су Закон о државним службеницима, Закон о раду и други закони који онемогућавају општине да на бољи начин врше своју функцуију – рекла је Јадранка Бељан Балабан.
На конференцији је најављено и да ће 7. маја бити одржана конференција под називом "Модерна локалана управа у функцији грађана", намењена представницима локалних самоуправа. На конференцији ће се говорити о укидања непотребних и застарелих прописа који продужавају процедуру за добијење дозвола, побољшању пословног окружење за нове инвеститоре, новом закону о матичним књигама и другим темама значајиним за унапређење рада општина.