Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, уторак, 30.09.2008

Партнерство за права на здравију животну средину

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 30. септембар – Покрајинскиомбудсман је данас у Новом Саду потписао споразум о сарадњи са удружењемграђана „Амбасадори животне средине“ из Београда. Овим споразумом успостављасе сарадња у циљу реализације различитих активности – консултација,пројеката, промотивних и образовних иницијатива – у непосредној или посреднојвези са облашћу заштите животне средине и одрживог развоја, као и унапређења изаштите људских права у овом контексту.

У име домаћина споразум јепотписао др Петар Теофиловић, покрајински омбудсман, док је потписницаудружења грађана „Амбасадори животне средине“ била Александра Кнез –Милојковић, секретарка удружења.
Састанку који је одржан овимповодом присуствовале су још и др Анђелка Михајлов, председница удружења, каои Радмила Мрдовић, саветница покрајинског омбудсмана у подружној канцеларији уПанчеву. Током састанка разматрани су бројни проблеми из области животнесредине због којих се грађани обраћају удружењу грађана „Амбасадори животнесредине“, а са којима се и Покрајински обмудсман сретао током свогпетогодишњег рада.
Грађани највише примедби имају увези изградње или постављања објеката у свом окружењу, а за шта најчешћетврде да нису били обавештени или консултовани. Чак и када је у некој срединиодређеним правним актом утврђена обавеза инвеститора и градитеља да урадепроцене утицаја будућег објекта на животну средину, грађани се о томе не обавештавају,нити се на било који начин консултују. На тај начин им се онемогућава утицај насредњерочне и дугорочне процесе у њиховом непосредном животном окружењукоји, у случајевима када се ради о објектима при чијој изградњи и постављањунису поштована начела здраве животне средине, могу имати врло негативан утицајна њихов квалитет живота, па чак нарушити и њихово здравље. Уколико се тозаиста и деси, грађани имају проблем да докажу повезаност негативних утицаја изсвог окружења настали услед непоштовања поменутих начела и последичне градњеи погоршања квалитета њиховог живота и здравља. Са овим проблемом  се срећу и друге земље широм света које имају много разрађеније законе и порписеиз ове области. Иако надлежни државни органи настоје да уреде и ову област, унашој земљи, осим што се знатно заостаје на овом пољу у односу на Европу, нисвест грађана о економској и социјалној компоненти здраве животне средине јошније на довољно високом нивоу.
Што се тиче превенције изаконског уређивања ове области у нашој земљи, закључено је да је један одприоритета у овој области ратификовање Архуске конвенције која се примарноодноси на право грађана на информисање о питањима из ове области, право нањихово учешће у одлучивању о овим питањима и учешће судства у областиефективне заштите животне средине.

fixed-img