Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, петак, 07.11.2008

Питање друштвене свести и грађанске храбрости

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 7. новембар – Данас је у Новом Саду свечано завршена дводенвна конференција „Независност и самосталност омбудсмана" у организацији Покрајинског обмудсмана у сарадњи са Комесаром за људска права Савета Европе, а уз финансијску помоћ Владе Републике Немачке, као и Мисијом ОЕБС у Србији. На јучерашњем свечаном отварању присутнима су се обратили др Петар Теофиловић, покрајински омбудсман, у име домаћина и организатора, Маркус Јегер, заменик директора канцеларије Комесара за људска права Савета Европе, Амбасадор Ханс Ола Урстад, шеф Мисије ОЕБС-а у Републици Србији, Шандор Егереши, председник Скупштине АПВ и др Тамаш Корхец, покрајински секретар за управу, прописе и националне мањине у име Извршног већа АПВ.
Поздрављајући присутне у име организатора, др Теофиловић је нагласио како је број институција учесница на овој конференцији завидан и у односу на сличне догађаје у другим европским земљама. На конференцији учествују представници 25 институција омбудсмана из земље и иностранства, укључујући и омбудсмана Европске Уније, као и међународних асоцијација омбудсмана. Изузетно интересовање за ову конференцију и велики број гостију из институција, домаћих и међународних организација које се баве људским правима такође сведочи о актуелности ове теме.
У дискусијама о разним аспектима независноти институције омбудсмана на различитим нивоима највише пажње посвећено је суштинској независности институције и њеном интегритету који би у њиховом раду и односу са грађанима јасно одражавао првенствено принцип правичности. Овај принцип је оно што институцију омбудсмана у њеном поступању суштински разликује од других институција јер настоји да грађанима омогући остваривање њихових загарантованих права на непристрасан начин, не стављајући се притом на страну ни једне стране у поступку. За разлику од институција омбудсмана са дужим стажом, нарочито оних у Западној Европи, за институције омбудсмана у региону најчешћи изазови су неадекватан правни оквир, док је подршка структура власти постојању ове институције често неадекватна или једва да је има. Институцијама омбудсмана је потребно још више образовања, подизања нивоа друштвене свести о њиховом значају за грађане, као и грађанске храбрости како би се оне учиниле видљивијима и ефикаснијима. У том циљу је неопходно више ангажмана самих институција омбудсмана у активностима које би их учиниле не само видљивијима у јавности, него и доступнијима грађанима, најпре у географском смислу.
Конференција „Независност и самосталност омбудсмана" је четврта међународна конференција у организацији Покрајинског омбудсмана у последње три године. Циљ конференције је да омогући дискусију, размену искустава и развој професионалне платформе у раду и деловању за све институције омбудсмана на међународном, наддржавном, државном, регионалном и локалном нивоу.
Излагачи на конференцији долазе из институција омбудсмана, међународних организација које се баве њиховим радом, те високошколских институција из укупно шеснаест европских земаља, док учесници долазе из укупно двадесет земаља и региона (Француске, Италије, Аустрије, Словачке, Грчке, Мађарске, Каталоније, Словеније, Румуније, Шведске, Велике Британије, Естоније, Македоније, Хрватске, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Албаније, Републике Српске, Србије и Војводине).

fixed-img