/ Нови Сад, понедељак, 19.11.2007

Побољшање сарадње представника Царинарнице у Новом Саду са извозницима

Нови Сад, 19.новембар  –  Покрајински секретаријат за привредуорганизовао је данас у Извршном већу Војводине састанак представниканајзначајнијих извозника из Војводине са руководством Царинарнице Нови Сад.- Извршно већеВојводине и Покрајински секретаријат за привреду у својим активностима подстичуповећање извоза – кроз кредите Фонда за развој Војводине и путемсубвенционисања  наступа предузећа измалог и средњег бизниса на међународним сајмовима. Тосу инструменти који су у надлежности покрајинске администрације. Поред осталих,одређени проблеми  постоје и у  примени царинских, спољнотрговинских идевизних прописа у царинском пословању. Данашњи састанак, по речимапокрајинског секретара за привреду Синише Лазића, треба да послужи да се овајсегмент проблема са којима се срећу извозници ублажи или разреши кроз међусобнуразмену информација и сарадњу.Директор Царинарнице Нови Сад МомчилоМитрески и његови сарадници упознали су извознике са новинама у раду Царине инајавио непосредну сарадњу у решавању појединачних и конкретнихпроблема.  По његовим речима, Царина јеспремна да убрза царински поступак код приоритетних роба, као што су кварљиверобе или роба од које зависи даља производња. На састанку су извозници обавештени оувођењу концепта екстерне ревизије, који се примењује у ЕУ, аподразумева  смањену процедуру код самогцарињења при увозу, али омогућава накнадну контролу у наредних пет година. Цариницису зато рекли извозницима да чувају пет година сву пратећу документацију какоби је по потреби ставили на увод царинским службеницима у царинској контроли.Извозници нисуимали већих примедби на рад Царине. Представници Суноко и Шећеране у Црвенкиуказали су на потребу ојачања одељења у Врбасу у време кампање. Међутим,један број извозника, међу њима и власник "Ентеријера Јанковић"изнели су да  држава не даје никаквуподршку и стимулације извозницима.Синиша Лазић је,сумирају састанак,  закључио да курсдинара није једини инструмент којим држава може да стимулише извоз, те јепотребно преиспитати инструменте економске политике и дефинисати начине којимби се подржали извозници. С обзиром на то да постоје пратећи проблеми сашпедитерским услугама, али и са плаћањем пореза у случају погрешногпопуњавања различите документације, Лазић је најавио одржавање сличногсастанка са начелником Пореске управе у Новом Саду. Резиме тих састанака иевентуелни закључци и предлози за превазилажење уочених проблема бићедостављени надлежном Министарству финансија, а на предлог извозника иМинистарству за заштиту животне средине.Иначе, укупан извоз робнеразмене Војводине са иностранством у 2006. години достигао је непуних шестмилијарди долара, што је за 41 одсто више него 2004. године. Извоз је имаодинамичну стопу раста.  Раст извоза од 67одсто више је него двоструко већи од стопе раста увоза у овом периоду, што јеутицало да дефицит Покрајине практично остане на нивоу од 2004. године, апокривеност увоза извозом порасте са 42 на 54 процента.Извозници су суочени сабројним проблемима. Не погодује им девизни курс динара, постоји проблемфинансирања проиозводње за извоз, јер су скупи банкарски кредити са краткимроковима враћања, затим спор је повраћај ПДВ-а, гранични прелази су неефикасни,а постоје и многе административне баријере.