Picture of the authorPicture of the author
/ Зрењанин, субота, 27.09.2008

Почела јавна расправа о Нацрту Статута АПВ

Читај ми

Читај ми
AA

 Нови Сад, 27. Септембар – Данас је у Новом Саду, у Скупштини града, уз учешће председника Извршног већа Војводине др Бојана Пајтића, проф. др Драгослава Петровића покрајинског секретара за науку и технолошки развој и покрајинских посланика чланова посланичке групе “За европску Војводину&рдqуо; са територије главног града Покрајине, одржана прва јавна расправа о тексту Нацрта Статута АП Војводине. У данашњој расправи учествовали су професори новосадског Универзитета, експерти невладиног сектора, новинари и други стручњаци који су изнели своје мишљење о тексту новог Статута АПВ, који је Координационо тело посланичких група војвођанске Скупштине усвојило и упутила на јавну расправу која ће трајати до 30. септембра. По речима председника Пајтића Нацрт Сатута АП Војводине представљаће сигуран развојни механизам и полугу за даљи напредак Војводине, као модерне европске регије, са развијеном економијом и традиционално високим стандардима у области људских и мањинских права и заштите свих етничких заједница. Председник Пајтић рекао је да очекује да ће јавна расправа понудити нека побољшања понуђеног текста и да то Нацрт може учинити само још бољим, јер је то документ који треба да добије двотрећинску подршку у Скупштини АПВ, већ подршку што већег броја грађана Војводине. Не прихватамо оне примедбе којима би АПВ и њени грађани изгубили део онога што им у складу са Уставом припада, већ само оне које ће им на нивоу нових статутарних решења, обезбедити бољи живот, успешнији економски и културни развој и приближити европске интеграције.

 Председник Извршног већа рекао је како је предложени Нацрт Статута АП Војводине у складу са Уставом Србије, и да за нашу покрајину треба да обезбеди неколико веома важних решења. Најпре треба да обезбеди и уреди развојну компоненту у области економије, посебно пољопривреде и технолошког развоја, односно модерне инфраструктуре, у чему су покрајински фондови и до сада одгирали најважнију улогу. Други важан аспект је формирање Савета националних заједница, тела чије мишљење ће бити неопходно када покрајинска Скупштина буде доносила нове одлуке. Како је наша покрајина и до сада била средина у чије темеље су биле уграђене толеранција, мањинска права, културна, језичка и верска разноликост нова решења ће такво опредељене само потврдити и учврстити на коститутивном нивоу.
 Такође је веома важно и питање јавне имовине покрајине, која је предвиђена новим Статуом. Поред тога, треће важно питање је децентрализација, која неће стати на нивоу права покрајинских институција, већ је предвиђено оснивање покрајинских управних округа, као и формирање мешовите комисје, сталног тела које би координирало сарадњу између републичких и покрајинских органа, али и односе са локалним властима, и тако на најсврховитији начин обезбеде ефикасну примену оних решења која ће заједнички бити оцењена као најоптималнија.  После данашње стручне расправе, тескт нацрта статута АП Војводине биће на јавној расправи у Сремској Митровици, Зрењанину, Суботици и Панчеву.  

fixed-img