Нови Сад, 2. октобар – У Новосадском хотелу Парк данас је почела дводневна Међународна конференција "Регионални развој у европском контексту" коју су припремили Центар за стратешко економска истраживања Војводина-ЦЕСС" Аустријска агенција за развој АДА, Бечки институт за међународне економске студије WИИW и Институт за напредне студије из Беча ИХС. Конференцију је отворила Ана Томанова Маканова потпредседник Извршног већа Војводине и покрајински секретар за информације, а у оквиру Уводног панела, говорили су Дејан Јовановић државни секретар за регионални развој у републичком Министарству економије и регионалног развоја, Урлике Хартман заменик амбасадора Републике Аустрије у Београду и Владимир Глигоров из Бечког института за међународне економске студије WИИW.
– Размена информација, међусобна координација, као и заједничко учење у процесима модернизације и европеизације, важно је спроводити на нивоу држава али и на нивоу регија и локалних самоуправа. Пројекат стратешког партнерства за подршку програму привредног развоја Војводине, између између Извршног већа и владе Аустррије који се реализује кроз шест пројеката, омогућава креирање стабилне мреже институција у циљу преузимања знања и искустава. У оквиру овог стратешког партнерства организује се и ова конференција која нам помаже да штедимо ресурсе и унапређујемо већ опробане моделе регионалног развоја како би смо се што боље припремили за озбиљан посао који нам предстоји када Србија буде стекла статус кандидата за чланство у ЕУ.
Скупштина АПВ је 2003. године усвојила програм привредног развоја Покрајине, и то је тада а и сада, био први и једини средњорочни развојни документ у Србији. Оно што дефинише цео процес је то да није само донет средњорочни план, већ су основане институције које треба да помогну и обезбеде његову имплементацију и делегирају одговорности. Како је најбољи начин за предвиђење будућности тај да је сами креирате, Извршно веће је основало неколико институција које су своје активности фокусирале на подизање капацитета регионалних и локалних актера за учешће у захтевим процесима одрживог регионалног развоја а једна од тих је и Војводина-ЦЕСС, основана као "тхинк-тханк" институција која стимулише регионални развој на научним основама – рекла је, између осталог, у свом обраћању потпредседник војвођанске владе, Ана Томанова Маканова.
Међународна конференција се одржава у оквиру заједничког пројекта Извршног већа Војводине и аустријске агенције за развој АДА под називом "Стратешко партнерство за подршку Програма привредног развоја АПВ 2007 – 2009". Конференција, на којој ће се сусрести доносиоци одлука -представници свих нивоа државне управе и надлежних органа, затим развојних институција – привредних комора, агенција и фондова, као и представници истраживачких и стручних институција – института и научних центара, треба да да нови допринос повезивању и јачању сарадње између свих ових учесника у конституисању, планирању и процени могућности и потреба регионалне развојне политике. Такође ће бити размотрени принципи регионаног развоја у земљама ЕУ, као и улога државних и регионалних органа у стратешком планирању, дефинисању циљева и избору модела, односно евалуацији најефикаснијих институционалних и пројектних решења.
Посебно ће бити анализирана ситуација у суседним земљама и њихових иницијатива, циљева, инструмената и приоритета, и могући трансфер знања проистекао из развојних пројеката појединих региона Хрватске, Босне и Херцеговине, Мађарске и Словеније. Стартешко усаглашавање свих учесника у креирању, евалуацији и вођењу развојних пројеката, рад институција од регионалнг значаја, сарадња у мрежи еврорегија и прекограничне сарадње, као и процена одређених искустава, механизама и програма из других региона, само су део неопходног знања које треба применити у специфичним условима сваке поједине регије. Један од основих задатака је и крирање неопходних институција које ће располагати знањем и механизмима за најефикасније пласирање новца који пристиже као подршка програмима и пројектима регионалног развоја. Избор развојног модела може да превентира губитке и да на кратак, средни или дуги рок максимизира корист стратешких предности поједине регије, па је за имплементацију планова неопходно располагати стручним анализама развојих и истраживачких институција. Са тим циљем је успостављена партнерска сарадња Војводина – ЦЕСС и два врхунска института из Беча.
У раду конференције која се завршава 3. октобра поред представника WИИW ИХС института, учествоваће и потпредседник Извршног већа Иштван Пастор, директори покрајниских развојних фондова, представници регија и жупанија из суседних земаља, академици и професори са универзитета и института из Словеније, Мађарске Пољске, Србије и Војводине, директори развојних агенција из БиХ и Словеније.
/ Нови Сад, четвртак, 02.10.2008