/ Шид, среда, 28.11.2007

Подршка бржем запошљавању инвалида

Нови Сад, 28. новембар –  У Извршном већу Војводине,  помоћник покрајинског секретара за рад,запошљавање и равноправност полова Мирослав Васин,  потписао је уговоре са послодавцима који судобили субвенцију за ново запошљавање особа са инвалидитетом на основу конкурсакоји је расписао Секретаријат. Субвенције добијају послодавци из Војводине,  који заснивају  радни однос нанеодређено време са особама са инвалидитетом, чије радне способности одговарајузахтевима радног места. Покрајински секретаријат учествује  у финансирању бруто годишње зараде зазапослену особу са инвалидитетом.- Конкурс је изазвао видноинтересовање послодаваца у Војводини, истакао је  Васин. – Запошљавање особа са инвалидитетомједан је од најакутнијих проблема са којима се суочавамо у областизапошљавања, између осталог и зато што се ради о  грађанима који имају посебне потребе и где сунеопходна  знатно већа средства за отварањеи опремање радног места.  – Овај конкурсје почетак нове праксе и метода, који до сада нису примењивани, објаснио јеВасин. Финансирање личних додходака, доприноса и пореза  особа са инвалидитетом који се запошљавајукод послодаваца добар је пример за успешно решавање проблема у овој области.Васин је подсетио и на успешне активности Секретаријата у овој области током2007. године, наводећи пре свега спровођење првог пројекта међурегионалнесарадње Мађарске и Србије, односно Војводине у области проблема особа саинвалидитетом, који је дао неколико значајних резултата. Осим пуне сарадње сасуседном државом, отворен је Центар за подстицање запошљавања особа саинвалидитетом у Новом Саду, а штампане  су и прикладне брошуре. Навео  је и више акција које је Секретаријат имао урешавању проблема неколико предузећа за запошљавање особа са инвалидитетом уВојводини, као и финансирање приступа ових особа институцијама зазапошљавање. Васин је апеловао на Републичку скупштину  како би се што пре донео Закон о запошљавањуособа са инвалидитетом, који се чека већ пет година. – Овај секретаријатучествовао је у више јавних расправа, изради и обликовању текста законскогпредлога који је прављен по европском моделу, објаснио је Васин. Закон  уводи квотни систем и омогућава образовање Фондаза подстицање запошљавања особа са инвалидитетом, као низ других мера којетреба да допринесу побољшању стања у овој области.  На конкурсу су субвенциједобила четири послодавца који ће запослити осам особа са инвалидитетом, три  жене и пет мушкарца.  Ради се о младим особама, које се први путзапошљавају. Њих 70 посто су из приградских насеља Шида, Руме, Новог Сада иСомбора.