/ Нови Сад, петак, 12.10.2007

Покрајински секретаријати покровитељи Симпозијума о андрологији

Нови Сад, 12. октобар  – Стручни симпозијум под називом "Педијатријска и адултнаандрологија", у великој сали Скупштине Војводине, окупио је велики бројлекара, фармацеута, других стручњака и гостију из Србије. У његовом радуучествовали су најистакнутији експерти из ове области из наше земље,Швајцарске и Хрватске. Симпозијум је организовао Институт за здравственузаштиту деце и омладине Војводине, уз учешће Секције за дечју хирургију Српскоглекарског друштва, Ендокринолошке секције, Педијатријске секције и Уролошкесекције Српског лекарског друштва – Друштва лекара Војводине. Покровитељисимпозијума били су Покрајински секретаријат за науку и технолошки развој иПокрајински секретаријат за здравство и социјалну политику.С обзиром да јепроблем наталитета значајним делом повезан са овом облашћу и да је од посебногзначаја за подручје Војводине, Извршно веће Војводине дало је посебан значајовом скупу и закључцима.Скуп је отворио покрајинскисекретар за науку и технолошки развој проф. др Драгослав Петровић, подсећањемна мото Покрајинске владе да се ниједан грађанин, ниједна грађанка Војводине несмеју плашити болести. Покрајински секретар је указао да је низак наталитетпроблем који карактерише Војводину. Више од 30 одсто породица нема децу. Понеким прогнозама, овакав тренд би довео да средином овог века број становникаВојводине са два милиона опадне на 1,4 милион.- То је један од разлога што једанашњи скуп посвећен педијатријској и адултној андрологији има посебанзначај. Стручне процене показују да је мушка неплодност присутна у истомпроценту као и неплодност жена, па андрологија, у својој комплексности, иманесумњиви значај – рекао је Петровић.