/ Суботица, уторак, 02.10.2007

Пољопривредници оштећени сушом траже помоћ

Нови Сад, 2. октобар – Потпредседник Извршногвећа Војводине др Габор Лоди и помоћник покрајинског секретара запољопривреду, водопривреду и шумарство Слободан Теофанов разговарали су саделегацијом пољопривредних произвођача из суботичког региона, поводом захтевада им држава помогне у превазилажењу штетних последица у пољопривреди због овогодишњесуше.Како су истакли Мирко Острогонац, шеф Службе за локални економски развој општинеСуботица, иначе  председник општинске Комисијеза процену штете, пољопривредници Мирослав Ивковић из Новог Жедника и ДаниелКовачић из чурђина и власник задруге из Суботице Блашко Копиловић, суша јепосебно погодила суботички и регион северног Баната, уз драстично умањењеприноса кукуруза, соје, шећерне репе, сунцокрета, воћних и повртарских култура.Општинска комисија за процену штете од суше у Суботици установила је штету одблизу три милијарде динара, што је једнако вредности овогодишњег буџетаопштине Суботица. Земљорадничке задруге, месне заједнице, удружењапољопривредних произвођача траже помоћ од надлежних органа, од општине доРепублике, како би се донекле санирале последице суше и обезбедили услови за предстојећујесењу сетву.Потпредседник Извршног већа Војводине др Габор Лоди поновио је да сучланови Извршног већа Војводине свесни чињенице да је пољопривреда стратешкапривредна грана у Војводини. Том опредељењу је примерена политика у аграру Покрајинскевладе, уз досадашње позитивне резултате – од почетних пет хиљада динара похектару пшенице, до усвојеног захтева од стране Владе Србије да се паоримаисплати новчана накнада од 100 евра по хектару обрадиве површине. – И овог пута, свесни штете коју је суша изазвала, чланови Покрајинске владеразмотриће све захтеве пољопривредника из суботичког региона и реаговати адекватниммерама, у складу са својим надлежностима – рекао је потпредседник др Лоди. На састанку су, у начелу, подржани захтеви пољопривредника из суботичкеопштине да се штета од суше у пољопривреди надокнади по принципу приоритета.Приоритет треба да имају највише погођени региони. Како је раније најављено,прихватљив је и захтев да се у регионима са највећом штетом укине плаћањенадокнаде за одводњавање. О захтеву за репрограмирање кредита код развојнихпокрајинских фондова, водиће се разговори са представницима Фонда за развој, Покрајинскогфонда за развој пољопривреде и Гаранцијског фонда Војводине. На састанку јебило речи о предлогу делегације пољопривредних произвођача да развојни фондовина свим нивоима, због заснивања јесење и пролећне сетве, усмере финансијскепотенцијале у програме субвенционисања камата на кредите које ћепољопривредници морати да користе да би засновали нову производњу.Поводом захтева да се паорима исплати једнократна и бесповратна новчана помоћпо хектару засејане површине погођене сушом, члановима делегације из Суботице предложеноје да се са тим захтевом обрате Влади Републике Србије.