/ Нови Сад, понедељак, 18.06.2007

Посета делегације Извршног већа АП Војводине Личко-сењској жупанији

Оточац/Нови Сад, 18. јун –  Делегација Извршног већа Војводине, која сеналази у посети Личко-сењској и Карловачкој жупанији у Хрватској имала једанас састанак са представницима власти и Господарствене коморе Личко-сењскежупаније у Оточцу на челу са дожупаном Робертом Перанићем. У делегацијипокрајинске владе су покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду ишумарство Даниел Петровић, покрајински секретар за привреду Синиша Лазић ипредседник Савета за избегла, прогнана и расељења лица др Јанко Веселиновић.Током разговора је констатовано да се сарадња може остварити у областимапољопривреде, туризма, прехрамбене и дрвне индустрије. С обзиром на досадашњусарадњу Војводине и Истарске жупаније, велики број могућности постоји да се подједнако добра сарадња оствари иизмеђу Војводине и Личко-сењске жупаније.Како је речено, ово је прва званична посета како би се  сагледале могућности  будуће сарадње у појединим областима. Собзиром на географске потенцијале које нуди Личко-сењска жупанија, постојеуслови за развој сточарства, а  посебновоћарства и повртарства  у сарадњи савојвођанским научним институтима за повртарство и воћарство, уз   подршку едукативним програмима и развојунових технологија. Представници Личко-сењске жупаније су истакли да се кодњих  недовољно примењују научнадостигнућа, те да би свака помоћ из те области била изузетно добродошла. Било је речи о виској стопи незапослености у овој хрватској регији, као и онегативној демографској слици. Тим поводом разговарало се о програмимапривредног развоја, при чему је делегација Извршног већа упознала домаћине са14 приоритетних пројеката привредног развоја, којима су обухваћене све општинеу Војводини. Такви пројекти се могу остваривати и у потенцијалним заједничкимактивностима са општинама у Личко-сењској жупанији.Посебна пажња је посвећена повратку избеглица из Војводине у Хрватску ипружање помоћи у виду заједничких програма привредног развоја, покретања малепривреде, а нарочито у области пољопривреде, односно у развоју воћарства,  јер  сеповратници углавном враћају у  руралнаподрчја. Сарадња две регије могла би се остваривати и  наступом привредника из Личко-сењске жупанијена сајмовима у Војводини, као и кроз заједничке наступе на другим сајмовима исличним привредним манифестацијама. У том контексту било је речи и омогућностима конкретне сарадње и инвестирања, како војвођанских привредника уову жупанију, тако и привредника из Личко-сењске жупаније код нас.