/ Нови Сад, среда, 16.05.2007

Посета економско-привредне делегације Ирана ИВВ-у

Нови Сад, 16.мај – Председник Извршног већа АП Војводине мр Бојан Пајтић примио је, у оквирупосете АП Војводини, као и Новосадском сајму, економско-привредну делегацијуЦентралне иранске провинције Мавхази, на челу са помоћником генералноггувернера за планирање, администрирање и финансије и начелником штаба заинвестиције, Мохамед Резом Емамијем, са којима је разговарао о унапређењуекономских и привредних односа ове азијске провинције и АП Војводине.На данашњемсастанку констатовано је да, с обзиром на добре политичке односе између Ирана иСрбије, постоје објективни предуслови за унапређење сарадње у областипривреде, пољопривреде, грађевинске и пољопривредне индустрије, фармацеутскеи нафтне индустрије и туризма. Посебно је наглашено да је робна размена измеђуАП Војводине и Ирана симболична – војвођански извоз остварује се у вредности од800.000 долара, док је увоз иранских производа вредан 300.000 долара. С обзиромна то да су услови извоза на иранско тржиште много повољнији од условапласирања наших производа на тржиште ЕУ, председник Пајтић је истакао да јенеопходно у што скоријем периоду конкретизовати разговоре обављене током овепосете иранске делегације у Војводини, јер се отварају могућности да се нашипроизводи пласирају на њихово тржиште. Пајтић је истакао да је неопходностворити услове за улагање иранских бизнисмена у нашу привреду, као и заулагање наших привредника у Иран.
Оинтересовању иранских привредника за војвођанску привреду, сведочи и боравакиранске делегације на Новосадском сајму, где су обављени разговори након којихће следити и њихова реализација. Иначе, према речима Мохамеда Резе Емамија,иранска делегација борави у Војводини са циљем да се остваре конкретнидоговори о сарадњи.Иранскаделегација показала је нарочито интересовање за нашу пољопривреднумеханизацију, као и за све видове техничке и технолошке помоћи у овој области,а такође исказано је велико интересовање за остваривање партнерских односа уприватном сектору. Ради што скоријег унапређења односа и реализацијезаједничких интереса, упућен је позив делегацији Извршног већа АП Војводине дашто скорије посети Иран,како би се сарадња убудуће остваривала на обострану корист.  Изјава председника Извршног већа АПВ мр Бојана Пајтића о разговору с а иранском делегацијом