Нови Сад, 10. април – Покрајински секретар за заштиту животнесредине и одрживи развој проф. др Золтан Ђармати, директорка Завода за заштитуприроде Србије Лидија Амиџић и директорка ЈП "Војводинашуме" МартаТакач потписали су данас у Извршном већу Војводине заједнички пројекат: "Ревитализацијаи промоција природних екосистема Купинских греда у специјалном резерватуприроде Обедска бара".Покрајински секретар проф. дрЗолтан Ђармати изразио је задовољство што су се у самој изради, али и нареализацији пројекта ревитализације Обедске баре, једног од најзначајнијихзаштићених природних подручја у нас, сложила три партнера чији су интересидонекле различити – Завод за заштиту природе, "Војводинашуме" које себаве комерицијалним гајењем и експлоатацијом шума и Покрајински секретаријатчији назив говори да је његова делатност заштита животне средине, али иодрживи развој. По његовим речима, важно је и то што је пројекат добио подршкуМинистарства заштите животне средине, општине Пећинци и невладине организације"Млади истраживачи Србије". Професор Ђармати нагласио једа се стално мора водити брига о заштићеним природним добрима, али нетеоријски већ са конкретним програмом, укоме су предвиђени извођачи, затим стручњаци који ће се бавити одржавањем и развојемтог подручја, као и финансијска средства за ову намену. Пројекат ревитализације Обедске баре све тоукључује – рекао је др Ђармати и навео да је Секретаријат за невладин секторкоји се бави заштитом животне средине у покрајинском буџету обезбедио овегодине 18 милиона динара и 15 милиона за заштићена природна добра, што једалеко више него у прошлој години.
Циљ пројекта на коме ће серадити у наредних десет година, јесте да се сачува јединствена природна баштинаод светског значаја, пошто је Обедска бара наше најстарије заштићено природнодобро (заштићена још 1874. године). Она је највеће поплавно подручје, настало умеандеру реке Саве, распрострањеном на око 12 хиљада хектара са значајнимбиодиверзитетом. Поред тога, на овом подручју налази се и културна баштина саостацима средјновековног града Купиника,који је био седиште српских деспота. Помоћник покрајинскогсекретара за заштиту животне средине и одрживи развој Слободан Пузовић навео једа пројекат обухвата санацију и ревитализацију природних еко-система у тризаштићене зоне – од "дебеле горе", односно аутохтоне шуместогодишњих стабала храста лужњака, до бара, 14 мочвара, влажних ливада ипашњака, како би се обезбедили услови за живот различитих биљних и животињскихврста које живе на оваквим стаништима. Поред тога, планиран је и потпројекат:"Кула Обеда", односно изградња одговарајућих туристичких пунктова,више километара туристичких стаза,видиковаца, клупа, инфо-табли, а планира се и одговарајућа служба за пружање стручно-туристичких услуга посетиоцимаОбедске баре.
Пројекат ревитализацијеОбедске баре повезује природну и културну баштину овог подручја Срема у циљуразвоја туризма, услова за програме едукације и рекреације, унапређење стањаретких и угрожених врста биљака и живптиња од светског значаја, али идоприноси развоју локалне заједнице.
/ Нови Сад, четвртак, 10.04.2008